Euroleague

Παρέσυρε τη Χίμκι για την επιστροφή της στις νίκες η Αρμάνι!

Η Αρμάνι ξεπέρασε με χαρακτηριστική ευκολία το εμπόδιο της Χίμκι (84-74) και δείχνει να κλειδώνει το πλεονέκτημα έδρας.

Επέστρεψε στις νίκες με εμφατικό τρόπο η Αρμάνι! Η ομάδα από το Μιλάνο ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, άφησε το πόδι από το γκάζι στην τελευταία περίοδο και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα κόντρα στην Χίμκι με σκορ 84-74.

Κάπως έτσι, η Αρμάνι ανέβασε το ρεκόρ της στο 17-10, έπιασε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη δεύτερη θέση και πολύ δύσκολα θα χάσει το πλεονέκτημα έδρας στην επόμενη φάση. Η Χίμκι κατάφερε να φανεί ανταγωνιστική μόνο για το πρώτο δεκάλεπτο που έκλεισε στο +3 για τους Ιταλούς (29-26), οι οποίοι στη συνέχεια πάτησαν γκάζι και ανέβασαν τη διαφορά στους 13 (56-43) στο ημίχρονο.

Η διαφορά παρέμεινε στα ίδια επίπεδα στο φινάλε της τρίτης περιόδου, με το ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου να βρίσκει την Αρμάνι να... ξεμακραίνει. Κάπου εκεί άφησε το πόδι από το γκάζι, δίνοντας την ευκαιρία στη Χίμκι να μαζέψει τη διαφορά στο φινάλε για το τελικό 84-74.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ο Σιλντς με 17, ενώ ακολούθησαν οι Ντατόμε με 15 και Χάινς με 12 (και 10 ριμπάουντ), ενώ ο Ροντρίγκες πρόσθεσε άλλους 13. Ξεχώρισε, αλλά ήταν ολομόναχος από πλευράς Χίμκι ο Μίκι με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 27-17, 14-14, 14-18.