Γενικά

«Γκάζωσε» και μπήκε με το… δεξί η Σερβία

Ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο ώθησε τη Σερβία στη νίκη (94-76) επί της Δομινικανής Δημοκρατίας, στην πρεμιέρα της στο Προολυμπιακό τουρνουά.

Μία καταιγιστική τέταρτη περίοδος… έσβησε την προβληματική εικόνα της Σερβίας και την οδήγησε στη νίκη (94-76) επί της Δομινικανής Δημοκρατίας, στην πρεμιέρα της στο Προολυμπιακό τουρνουά του Βελιγραδίου.

Οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στους οικοδεσπότες, αλλά με επιμέρους σκορ 27-10 στο τέταρτο δεκάλεπτο έφτασαν στο ροζ φύλλο.

Κορυφαίος για την ομάδα του Κοκόσκοφ ήταν ο Μαριάνοβιτς με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, με τον Πετρούσεφ να είχε 17π. και τον Μίτσιτς 16π.

Από τη Δομινικανή Δημοκρατία, πρώτοι σκόρερ ήταν οι Λις και Τόρες με 16 πόντους ο καθένας.

Τα δεκάλεπτα: 23-31, 47-47, 66-67, 76-94