Euroleague

Περίπατος στο Βελιγράδι και κορυφή για Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα δυσκολεύτηκε μόνο στο πρώτο ημίχρονο, κάνοντας στη συνέχεια ότι ήθελε τον Ερυθρό Αστέρα και έφυγε με ένα άνετο διπλό 72-60 από το Βελιγράδι.

Ακόμα μία εξαιρετική παράσταση για την Μπαρτσελόνα, αυτή τη φορά στο Βελιγράδι απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασκεβίτσιους δυσκολεύτηκε μόνο στη δεύτερη περίοδο, κάνοντας στη συνέχεια ότι ήθελε στο δεύτερο ημίχρονο, επικρατώντας με 72-60, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκα. Το μόνο... μελανό σημείο για την Μπάρτσα το τραγικό ποσοστό στα τρίποντα, αφού είχε μόλις 2/18.

Εκείνοι που ξεχώρισαν για τους Ισπανούς, ήταν οι Καλάθης (10 π./4 ρ./5 ασ.), Χίγκινς (14 π., 6/10 δ.) και Οριόλα (12 π., 7 ασ.), με τους «μπλαουγκράνα» να ανεβάζουν το ρεκόρ τους στο 15-6 και να ανεβαίνουν στην κορυφή της διοργάνωσης.

Για τους φιλοξενούμενους διασώθηκε ο Ντόμπριτς με 11 πόντους και 3 ριμπάουντ.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα, επιβάλλοντας από νωρίς τον ρυθμό της. Εξαιρετική και στις δύο πλευρές του παρκέ, οδήγησε τον Ερυθρό Αστέρα σε αρκετά άστοχα σουτ (4/13 στο πρώτο δεκάλεπτο), χτίζοντας από νωρίς διψήφια διαφορά (3-14 στο 5'). Παρά τις προσπάθειες του Ντόμπριτς με 6 πόντους, οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι 21-11.

Παρόμοιο σκηνικό και στις αρχές της δεύτερης περιόδου, με τους Καλάθη και Αμπρίνες να ανεβάζουν τη διαφορά στο +12 (14-26) στο 14'. Σε εκείνο το σημείο όμως, οι Σέρβοι ανέβασαν στροφές στην επίθεση, τρέχοντας ένα γρήγορο σερί 7-0 χάρη στο τρίποντο του Ουόλντεν και τις εύστοχες βολές του Τζόνι Ο'Μπράιαντ για το 21-26 στο 16'. Οι λάθος επιλογές στην επίθεση των Ισπανών, επέτρεψαν στον Ερυθρό να μαζέψει τη διαφορά στους τέσσερις με τη λήξη του ημιχρόνου (31-35).

Στην τρίτη περίοδο, Χίγκινς και Οριόλα μπήκαν πολύ «ζεστοί», με εννέα και έξι πόντους αντίστοιχα στο, ανεβάζοντας τη διαφορά στο 36-47 στο 24' και στο 43-55 στο 29'. Ο Ο'Μπράιαντ με τρίποντο στο τέλος μείωσε για τους φιλοξενούμενους στο 45 57.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με σαφή διάθεση να τελειώσει από νωρίς το ματς και να μην μπει σε περιπέτειες. Χάρη λοιπόν σε ένα σερί 9-0, οι επτά πόντοι εκ των οποίων ήρθαν από βολές, ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +19 (45-64 στο 38'). Παρά τις προσπάθειες του Ερυθρού, οι Ισπανοί διαχειρίστηκαν σωστά το προβάδισμά τους, με το 60-72 να είναι το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 11-21, 31-35, 45-57, 60-72