Eurobasket

Η πολυφωνία του Μαυροβουνίου «γονάτισε» τον φοβερό Βεζένκοφ

Για μία ακόμη φορά ο εξαιρετικός Σάσα Βεζένκοφ δεν ήταν αρκετός για τη Βουλγαρία, με το Μαυροβούνιο να νικά 91-81 και να κάνει σημαντικό βήμα για τα νοκ άουτ του Ευρωμπάσκετ.

Με πλουραλισμό στην επίθεση και έχοντας περισσότερες λύσεις, το Μαυροβούνιο νίκησε 91-81 τη Βουλγαρία και πηγαίνοντας στο 2-1 στον Α’ όμιλο, έκανε σημαντικό βήμα για την πρόκριση στα νοκ άουτ του Ευρωμπάσκετ.

Ο Σάσα Βεζένκοφ για πολλοστή φορά έκανε ό,τι μπορούσε για την ομάδα του, η οποία πήγε στο 0/3, αλλά δεν είχε αντίστοιχες βοήθειες. Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού τελείωσε το ματς με 26 πόντους, 8 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Απογοητευτικός ο Ντι Μποστ με μόλις 1 πόντο, με 0/7 σουτ.

Από την άλλη, το Μαυροβούνιο είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό, με τον Μιχαΐλοβιτς να ήταν κορυφαίος, έχοντας 23 πόντους, ενώ από 17π. πρόσθεσαν οι Ντρόμπνιακ και Ντούμπλιεβιτς.

Αρκετά καλό ρυθμό είχε από νωρίς αναμέτρηση, με το Μαυροβούνιο να είχε ένα μικρό προβάδισμα (9-13). Στη συνέχεια, ο Βεζένκοφ… εξερράγη και έτσι η Βουλγαρία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στην ισοπαλία (21-21). Στο ίδιο υψηλό τέμπο συνεχίστηκε το ματς και στη δεύτερη περίοδο, όπου καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεφύγει σημαντικά, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να ήταν το 46-45.

Εξαιρετική αρχή στο δεύτερο μέρος από τους Μαυροβούνιους, όπου με σερί 12-0, ξέφυγαν στο +11 (46-57). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Ράντοβιτς είχε τον έλεγχο και έτσι έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +9 (58-67). Με μπροστάρη τον Βεζένκοφ, η Βουλγαρία ισοφάρισε (73-73), στο 32’. Το Μαυροβούνιο απάντησε και ανέκτησε το προβάδισμα για το +5 (78-83) και έχοντας τα ηνία μέχρι τη λήξη πήρε τη νίκη με το τελικό 81-91.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 46-45, 58-67, 81-91