Eurobasket

Με το «αριστερό» στο Ευρωμπάσκετ η Εθνική Γυναικών, ζόρισε η πρόκριση

Η Εθνική Γυναικών έχασε με 74-69 από το Μαυροβούνιο στην πρεμιέρα της στο Ευρωμπάσκετ και πλέον η πρόκριση γίνεται πολύ δύσκολη.

Κακό ποδαρικό στο Ευρωμπάσκετ έκανε η Εθνική Γυναικών γνωρίζοντας την ήττα με 74-69 στο Τελ Αβίβ από την μάλλον ασθενέστερη ομάδα του πρώτου ομίλου, το Μαυροβούνιο. Πλέον «καίγεται» για νίκη επί της Λετονίας την Παρασκευή (18:15) για να έχει ελπίδες να προκριθεί, αφού την Κυριακή θα έχει πολύ δύσκολο έργο απέναντι στην πανίσχυρη Ισπανία (20:45).

Η ομάδα του Πέτρου Πρέκα είχε καλό πρόσωπο στην πρώτη περίοδο, αλλά στη συνέχεια με μεγάλο πρόβλημα σε ριμπάουντ και επίθεση βρέθηκε στο -13 (49-62). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το ελληνικό συγκρότημα αντεπιτέθηκε και πλησίασε στους πέντε (61-66), αλλά έχασε πολλές ευκαιρίες για την ανατροπή και δεν απέφυγε την ήττα.

Η Μαριέλλα Φασούλα είχε 15 πόντους και 9 ριμπάουντ, η Άννα-Νίκη Σταμολάμπρου πρόσθεσε 14 πόντους και 4 ασίστ, ενώ η Άρτεμις Σπανού είχε 15 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Η Ντραγκάνα Ζίβκοβιτς με 15 πόντους και 14 ριμπάουντ έκανε τη μεγαλύτερη ζημιά από το Μαυροβούνιο, που πήρε 15 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ η νατουραλιζέ Νατάσα Μακ είχε 12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Στα του αγώνα, τα πρώτα λεπτά ήταν πολύ ισορροπημένα, όμως, με ένα 8-0 που έτρεξε η Ελλάδα στο τέλος, ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο όντας μπροστά με 23-18. Εκεί, το Μαυροβούνιο βελτίωσε αισθητά την αγωνιστική του εικόνα και με ένα εκκωφαντικό 18-2 στο δεύτερο δεκάλεπτο (36-27) πήρε σημαντική διαφορά που έκρινε πολλά για την εξέλιξη του παιχνιδιού. Στο τέλος του πρώτου μέρους, η Σταμάτη με πέντε συνεχόμενους προσωπικούς πόντους μείωσε τη διαφορά στο 41-36 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι της Παυλοπούλου (41-36) και στη συνέχεια οι δυο ομάδες δεν κατάφεραν να αλληλοεξουδετερώσουν η μια την άλλη, με αποτέλεσμα η μικρή διαφορά να παραμένει υπέρ του Μαυροβουνίου. Προς το τέλος του δεκαλέπτου, οι τυπικά γηπεδούχες με ένα 9-4 κατάφεραν να ξεφύγουν και να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας ενόψει της τέταρτης και τελευταίας περιόδου (60-49).
Ευρωμπάσκετ Γυναικών: Ελλάδα-Μαυροβούνιο 69-74
Εκεί, η Εθνική αντέδρασε και έδειξε το καλό της πρόσωπο μετά το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Με την Άννα Σταμολάμπρου να πετυχαίνει δυο σουτ τριών πόντων και τις Χριστινάκη και Σπανού να ευστοχούν σε σημαντικά καλάθια, η διαφορά έπεσε στο -5 (64-59) και όλα έδειχναν ότι θα κριθούν στο τέλος. Οι επιθέσεις της Εθνικής δεν βρήκαν στόχο όταν η μπάλα… έκαιγε, το Μαυροβούνιο κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα που είχε και δεν κινδύνεψε, παίρνοντας με αυτό τον τρόπο τη νίκη με 74-69 και ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο το τουρνουά του Ισραήλ.

Τα ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-23, 41-34, 60-49, 74-69

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ (Σκέροβιτς): Κοβάτσεβιτς 5 (2/11 σουτ, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μακ 12 (7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 κοψίματα), Μούγιοβιτς 12 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Βούτσετιτς 14 (2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζίβκοβιτς 15 (14 ριμπάουντ), Μπίγκοβιτς, Γιοβάνοβιτς 11 (5/14 σουτ, 1/8 τρίποντα), Λέκοβιτς 5

ΕΛΛΑΔΑ (Πρέκας): Χριστινάκη 2, Φασούλα 15 (5/13 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 5 λάθη), Σπανού 15 (5/14 σουτ, 1/7 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σταμολάμπρου 14 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Τσινέκε 6, Αλεξανδρή, Παυλοπούλου 8 (1), Σωτηρίου 3 (1), Σταμάτη 6 (1/3 τρίποντα, 6 ασίστ)