Eurobasket

«Πάτησε» τη Γαλλία με την… αύρα του Νοβίτσκι η Γερμανία!

Εντυπωσιακή πρεμιέρα από τη Γερμανία στο Ευρωμπάσκετ, νικώντας άνετα 76-63 την πολύ… μπλαζέ Γαλλία!

Αφιλόξενη… οικοδέσποινα η Γερμανία!

Με την… αύρα Ντιρκ Νοβίτσκι, ο οποίος ήταν στο γήπεδο και αποσύρθηκε η φανέλα του, τα «πάντσερ» νίκησαν άνετα 76-63 τη Γαλλία, που έβγαλε πολύ προβληματική εικόνα στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ!

Κορυφαίος των Γερμανών ήταν ο Τίμαν με 14 πόντους, ενώ από 13π. είχαν οι Λο και Γκιφάι.

Από τους «τρικολόρ», ξεχώρισε ο Γκομπέρ με 11 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Γιαμπουσέλι, ο οποίος είχε 18 πόντους.

Σφιχτό ήταν το παιχνίδι από την αρχή του, με τις δύο ομάδες να ήταν νευρικές και μαζί, με το σκορ να ήταν και αρκετά χαμηλό (10-9), μέχρι το 7’. Στα τελευταία λεπτά, η Γερμανία πήρε τα ηνία και την πρώτη διαφορά (10-15), κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +4 (13-17).

Με τρίποντο του Λο στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, οι οικοδεσπότες πήγαν στο +7 (13-20), με τη Γαλλία να βγάζει αντίδραση μέσα από την άμυνα και να μειώνει (18-22). Εκεί, ήταν η σειρά του Σρέντερ να αντιδράσει και να στείλει τους Γερμανούς στο +9 (20-29), στο 15’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, τα «πάντσερ» είχαν τον πλήρη έλεγχο και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +7 (31-38).

Με μπροστάρη τον Γιαμπουσέλι η Γαλλία έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά (39-38) στο 23’, με τον Τίμαν να απαντά για το νέο γερμανικό προβάδισμα (39-43). Η μόνη αντίδραση των «τρικολόρ» ήταν μία βολή του Φουρνιέ, με τους οικοδεσπότες να παίρνουν… φωτιά και τρέχοντας στο ανοικτό γήπεδο, να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +14 (43-57), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Οι Γερμανοί είχαν στήσει… πάρτι, με τη διαφορά όχι μόνο να ήταν σε διψήφια τιμή, αλλά να φτάνει ακόμη και στο +17 (59-76) και τους οικοδεσπότες να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 76-63.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 31-38, 43-57, 63-76

Γαλλία-Γερμανία 63-76