Eurobasket

«Λύγισε» το Ισραήλ στην παράταση και κατέκτησε το EuroBasket K20 η Γαλλία!

Σε ένα φανταστικό παιχνίδι, το οποίο οδηγήθηκε στην παράταση- η Γαλλία επικράτησε 89-79 του Ισραήλ και κατέκτησε το Eurobasket K20!

Έχασε το προβάδισμα μέσα από τα χέρια της, χρειάστηκε τη βοήθεια της παράτασης, αλλά εντέλει η Γαλλία βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και επικράτησε 89-79 του Ισραήλ, κατακτώντας το Eurobasket K20!

Οι Ισραηλινοί μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 26-17 στο τέλος της πρώτης περιόδου. Ωστόσο, με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, οι Γάλλοι πάτησαν το... γκάζι και με ένα επιμέρους σκορ 30-18, πήγαν στο ημίχρονο προηγούμενοι με 47-44.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, οι «τρικολόρ» κατάφεραν να διατηρήσουν το προβάδισμά τους και προηγήθηκαν με 61-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου. Και εκεί που όλα έδειχναν πως οι Γάλλοι θα φτάσουν στη νίκη και έφτασαν τη διαφορά ακόμη και στο +9 (66-57), το Ισραήλ δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, με το παιχνίδι να οδηγείται στην παράταση (72-72).

Εκεί, η Γαλλία ήταν πιο ψύχραιμη στα κρίσιμα σημεία και παίζοντας καλή άμυνα, έβαλε τα μεγάλα σουτ και έφτασε στην κατάκτηση του τροπαίου της διοργάνωσης. Κορυφαίος για τους πρωταθλητές ο Ραϊνό με 26 πόντους, δεν ήταν αρκετή η σούπερ εμφάνιση του Γιακόμ με 31π.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 47-44, 61-67, 72-72, 89-79 παράταση.