Eurobasket

Την… έσπασαν στη Γεωργία οι Βεζένκοφ και Μποστ για τον «σεφτέ» της Βουλγαρίας!

Με τους Μποστ και Βεζένκοφ να κάνουν… σόου και με καταιγισμό έξω από τα 6,75μ., η Βουλγαρία επικράτησε 92-80 της Γεωργίας, για την πρώτη της νίκη στο φετινό Ευρωμπάσκετ!

Έσπασε το… ρόδι η Βουλγαρία!

Οι Ντι Μποστ και Σάσα Βεζένκοφ πήραν από το… χέρι την ομάδα τους, η οποία με τρομερά ποσοστά έξω από τα 6,75μ. (19/39) υπέταξε 92-80 την οικοδέσποινα Γεωργία, πανηγυρίζοντας την πρώτη της νίκη (1-3) στο φετινό Ευρωμπάσκετ.

Ο φόργουορντ του Ολυμπιακού ήταν για ακόμη μία φορά απολαυστικός με 28 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ ο νατουραλιζέ γκαρντ της Γαλατασαράι είχε 33π. και 12 ασίστ.

Από την πλευρά της, η ομάδα του Ζούρου υποχώρησε στο 1-3 και πλέον μπήκε σε… κίνδυνο η πρόκρισή της στην επόμενη φάση. Πρώτος σκόρερ ήταν ο Μπιτάντζε με 21 πόντους, ενώ άλλους 19π. είχε ο ΜακΦάντεν, με τον Μαμουκελασβίλι να κάνει νταμπλ-νταμπλ με 13π. και 11 ριμπάουντ.

Ντέρμπι ήταν από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με τη Γεωργία να είχε το προβάδισμα από νωρίς και να το διατηρεί μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (18-14). Ίδια ήταν η εικόνα και στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (22-18). Στη συνέχεια, η Βουλγαρία αντέδρασε με Βεζένκοφ και Μποστ για την ανατροπή και το +5 (25-30), στο 15’. Ωστόσο, η ομάδα του Ζούρου απάντησε εκ νέου, ισορροπώντας το ματς, αλλά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά (38-39).

Με περισσότερη ενέργεια μπήκε στο δεύτερο μέρος η Βουλγαρία και με μπροστάρη τον Μποστ πήγε τη διαφορά στο +11 (49-60), στο 26’. Η Γεωργία προσπάθησε να μπει ξανά στο παιχνίδι, αλλά οι φιλοξενούμενοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +9 (57-66). Στην τέταρτη περίοδο, οι γείτονες διατηρούσαν σταθερά τη διαφορά τους σε διψήφια απόσταση και χωρίς να απειληθούν πήραν τη νίκη με το τελικό 80-92.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 38-39, 57-66, 80-92