Eurobasket

Γύρισε από το -27 αλλά λύγισε απ' την κούραση κόντρα στο Ισραήλ η Εθνική Εφήβων!

Η Εθνική Εφήβων βρέθηκε στο -27 (63-36) απέναντι στο Ισραήλ, κατάφερε να ρίξει τη διαφορά στους 5 (69-64), ωστόσο τελικά λύγισε από την κούραση και ηττήθηκε 88-77, μένοντας μεταξύ 7ης και 8ης θέσης.

Πήγε για τεράστια ανατροπή αλλά δεν τα κατάφερε η Εθνική Εφήβων!

Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ηττήθηκε με σκορ 88-77 από το Ισραήλ σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5 έως 8. Πλέον, θα αντιμετωπίσει τη Σλοβενία (30/7, 14:00) για την 7η θέση της διοργάνωσης!

Η Ελλάδα ξεκίνησε τραγικά το ματς και βρέθηκε στο -27 (63-36) στις αρχές της τρίτης περιόδου, δείχνοντας πολύ αρνητική εικόνα, επηρεασμένη και από τις απουσίες των Καλλιοντζή, Καμπερίδη και Αβδάλα. Κάπου εκεί, η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε φοβερή αντεπίθεση, έριξε τη διαφορά στους 5 (69-64), ωστόσο έμεινε από δυνάμεις και τελικά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη.

Για την Εθνική, ξεχώρισαν με 17 πόντους οι Αλέξανδρος Σαμοντούροβ και Λευτέρης Λιοτόπουλος, ενώ από 15 πρόσθεσαν οι Χιτικούδης και Μαραγκουδάκης. Για τους νικητές, εξαιρετική εμφάνιση έκανε με 19 πόντους ο Σαχάρ Ντορόν, ενώ 18 πρόσθεσε ο Ομέρ Μάγερ.

To ματς

To πρώτο ημίχρονο κύλησε τραγικά για την Εθνική Εφήβων. Οι Ισραηλινοί κυριάρχησαν απόλυτα σε αυτό το διάστημα, καθώς με πρωταγωνιστές τους Μάγερ και Ντόρον ξέφυγαν αρχικά με +7 στο πρώτο δεκάλεπτο. Η συνέχεια ήταν ακόμη πιο εφιαλτική για την Ελλάδα, καθώς με ένα επιμέρους 32-15 στη δεύτερη περίοδο, το Ισραήλ ξέφυγε με 60-36, δείχνοντας να καθαρίζει από πολύ νωρίς την υπόθεση νίκη.

Στο δεύτερο μέρος, είχε έρθει η ώρα για την αντεπίθεση της Ελλάδας. Οι Ισραηλινοί έφτασαν στο 63-36 και το +27, ωστόσο ακολούθησε ένα καταπληκτικό διάστημα για τη «γαλανόλευκη», που έτρεξε με πρωταγωνιστές τους Σαμοντούροβ και Μαραγκουδάκη ένα επιμέρους 26-6, ρίχοντας τη διαφορά στο 69-62 με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου!

Στην τέταρτη περίοδο, η Ελλάδα έκανε ακόμη μεγαλύτερη προσπάθεια, με τον Λιοτόπουλο να μειώνει σε 69-64 με λέι απ. Η Εθνική προσπαθούσε να πλησιάζει, ωστόσο το Ισραήλ κατάφερνε με κόπο να κρατήσει ένα μικρό προβάδισμα. Κάπου εκεί, οι Έλληνες διεθνείς άρχισαν να λυγίζουν από την κούραση. Oι Ισραηλινοί οικοδόμησαν σταδιακά νέο εκτενές προβάδισμα, φτάνοντας και στο +12 (80-68) μετά από πολύ δύσκολο τρίποντο του Ντορόν. Aπό εκεί και πέρα η «γαλανόλευκη» δεν είχε αντίδραση και τελικά γνώρισε την ήττα με σκορ 88-77.

Τα δεκάλεπτα: 29-21, 60-36, 69-62, 88-77