Eurobasket

Υποκλίθηκε στην ανωτερότητα της Βοσνίας η Κύπρος

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Τζάναν Μούσα, η Βοσνία/Ερζεγοβίνη πέρασε άνετα από την Κύπρο, επικρατώντας 99-66 στην πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025.

Ένα δεκάλεπτο προέβαλε αντίσταση στη Βοσνία/Ερζεγοβίνη η Κύπρος, γνωρίζοντας τη συντριβή με σκορ 99-66 στη Λευκωσία, στην πρεμιέρα των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2025 για τον πέμπτο όμιλο.

Η πρώτη περίοδο έληξε με τη διαφορά στον πόντο, αλλά στη δεύτερη φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 11-23, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τζάναν Μούσα, με τον γκαρντ της Ρεάλ Μαδρίτης να τελειώνει το ματς με 26 πόντους, 5 ριμπάουντ και 8 ασίστ. Νταμπλ-νταμπλ για τον Κενάν Καμένιας με 13π. και 10 ριμπάουντ.

Από τους Κύπριους, ξεχώρισε ο Ντάραλ Γουίλις με 22 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ καλή εμφάνιση και από τον Φίλιππο Τίγκα με 19π.

Τα δεκάλεπτα: 27-28, 38-51, 56-77, 66-99