Eurobasket

Πονίτκα και Σλότερ έστειλαν την Πολωνία στους «8»!

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Πονίτκα και Σλότερ η Πολωνία πήρε το ντέρμπι με την Ουκρανία (94-86) και την πρόκριση στα προημιτελικά, όπου την περιμένει η Σλοβενία!

Στους οκτώ καλύτερους της Ευρώπης οι Πολωνοί!

Με τους Ματέους Πονίτκα και Έι Τζέι Σλότερ να παίρνουν σχεδόν όλο το… βάρος, η ομάδα του Μίλιτσιτς επικράτησε 94-86 στο ντέρμπι με την Ουκρανία και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ που περιμένει ήδη η Σλοβενία (14/9, 21:30)!

Ο αρχηγός της Πολωνίας τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον άλλοτε παίκτη του Παναθηναϊκού να ήταν πρώτος σκόρερ με 24π.

Από τους Ουκρανούς, ξεχώρισε ο Μπομπρόφ με 15 πόντους, ενώ από 13π. είχαν οι Σάνον και Πουστοβόι.

Εξαιρετικό ρυθμό είχε από το ξεκίνημά της η αναμέτρηση, με την Πολωνία σε ρόλο οδηγού (10-14). Οι Ουκρανοί αντέδρασαν με Μιχάιλιουκ και Σάνον, αλλά οι τυπικά φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους μέχρι τη λήξη της πρώτης περιόδου (21-24).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν η σειρά της Ουκρανίας να μπει πιο δυνατά, με τον Πουστοβόι να της δίνει το προβάδισμα (28-26), με την Πολωνία να απαντά με Σλότερ και να προσπερνά (34-37), στο 15’. Εκεί, η ομάδα του Μπαγκάτσκις πάτησε το… γκάζι και με μπροστάρη τον Μπομπρόφ έκανε σερί 10-0 για το +7 (44-37), στο 17’. Παρά την αντίδραση των Πολωνών, οι τυπικά γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια με το +3 (45-42).

Το μεγάλο ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο. Ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός, με τις δύο ομάδες να ήταν κοντά και στο τέλος η Πολωνία να ήταν μπροστά (67-69). Τα τρίποντα του Τκατσένκο ισοφάρισαν (76-76) το ματς στην αρχή του τρίτου δεκάλεπτου, ωστόσο ο Πονίτκα πήρε… φωτιά στη συνέχεια και έστειλε τους Πολωνούς στο +9 (78-87), στο 37’. Οι Ουκρανοί απάντησαν με άμυνες και Μιχάιλιουκ, μειώνοντας στο -3 (84-87), όμως οι παίκτες του Μίλιτσιτς διατήρησαν την ψυχραιμία τους στα τελευταία λεπτά και πήραν τη νίκη με το τελικό 86-94.

Τα δεκάλεπτα: 21-24, 45-42, 67-69, 86-94

Ουκρανία-Πολωνία 86-94