Eurobasket

Έχασε από τη Ρουμανία και έμεινε εκτός οκτάδας στο Eurobasket U20 β' κατηγορίας η Εθνική Γυναικών

Η Εθνική Γυναικών έχασε από τη Ρουμανία με σκορ 71-64 και έμεινε εκτός οκτάδας στο Eurobasket U20 β' κατηγορίας, κάτι που σημαίνει πως δεν θα διεκδικήσει την άνοδο.

Ήττα και αποκλεισμός για την Εθνική Νέων Γυναικών.

H «γαλανόλευκη» δεν τα κατάφερε απέναντι στη Ρουμανία, ηττήθηκε με σκορ 71-64 και έμεινε εκτός οκτάδας στο Eurobasket U20 β' κατηγορίας με ρεκόρ 1-2. Αυτό σημαίνει, πως δεν θα μπορέσει να διεκδικήσει την άνοδο στην α' κατηγορία.

Οι Ρουμάνες ήταν πολύ καλύτερες στο πρώτο ημίχρονο, όταν και πήραν διψήφιο προβάδισμα. Η Ελλάδα μείωσε στην τρίτη περίοδο και μπήκε στη διεκδίκηση της νίκης, ωστόσο το τέταρτο δεκάλεπτο έδωσε τη νίκη στη Ρουμανία.

Για την Εθνική κορυφαία ήταν η Ελένη Μποσγανά που σκόραρε 25 πόντους και μάζεψε 14 ριμπάουντ, ενώ πολύ σημαντική συνεισφορά είχε και η Γεωργία Γρηγοροπούλου με 16 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ.

Διαιτητές: Κράϊντς (Σλοβενία), Πέρλιτς (Κροατία), Σταλαουτσινσκάιτε (Λιθουανία)

Δεκάλεπτα: 15-11, 34-23, 46-49, 71-64

Ελλάδα (Δεσποτάκης): Ανδρικοπούλου 3 (7 α), Γρηγοροπούλου 16 (16ρ.), Κούκη 1, Παπαδάκη 2, Πολυμένη 9, Δροσούνη 2, Μποσγανά 25 (4τρ, 14ρ), Καρατάσιου 3 (1), Παπαδοπούλου, Πρίφτη 3