Eurobasket

«Πάρτι» για το αήττητο και την πρωτιά από τη Σερβία!

Η Πολωνία δεν κατάφερε να προβάλει αντίσταση στην εντυπωσιακή Σερβία, η οποία έφτασε στην άνετη νίκη 96-69, για το 5/5 και την κορυφή του τέταρτου ομίλου.

Την κυριαρχία της επιβεβαίωσε ξανά η Σερβία.

Η ομάδα του Πέσιτς έκανε… πάρτι με την Πολωνία, την οποία συνέτριψε 96-69, κάνοντας το 5/5 και τερματίζοντας στην κορυφή του τέταρτου ομίλου.

Πλουραλισμός στην επίθεση από τους Σέρβους, με τον Γιόκιτς να ήταν κορυφαίος με 19 πόντους και τον Μιλουτίνοφ με 16π.

Από την άλλη, οι Πολωνοί κατέλαβαν στην τρίτη θέση του γκρουπ.

Από νωρίς είχε τον έλεγχο η Σερβία, παίρνοντας την πρώτη διαφορά (14-6), στα πρώτα πέντε λεπτά. Οι παίκτες του Πέσιτς είχαν τον πλήρη έλεγχο του ματς και με μπροστάρη τον Γιόκιτς έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +14 (28-14). Στην ίδια… ταχύτητα συνέχισαν οι γείτονες και στο δεύτερο δεκάλεπτο, στέλνοντας τη διαφορά στο +21 (39-18), στο 14’. Οι Πολωνοί βελτιώθηκαν επιθετικά, αλλά και οι παίκτες του Πέσιτς διατήρησαν τον εξαιρετικό ρυθμό τους και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +19 (52-33).

Καλύτερη αρχή από την Πολωνία στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να ρίξει τη διαφορά (56-43), ωστόσο Κάλινιτς και Γκούντουριτς αντέδρασαν για το +22 (65-43) της Σερβίας, στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Σέρβοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και έτσι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +22 (72-50). Το ίδιο δυνατά συνέχισαν οι γείτονες και στο τέταρτο δεκάλεπτο και έτσι η διαφορά… εκτοξεύτηκε στο +36 (91-55), στο 35’. Φυσικά, τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα με τη Σερβία να φτάνει στη νίκη με το τελικό 96-69.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 52-33, 72-50, 96-69