Euroleague

Adidas Next Generation: Κατέρρευσε και γνώρισε βαριά ήττα από τη Ρεάλ ο Παναθηναϊκός

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στη Ρεάλ και γνώρισε βαριά ήττα με 47-71, με το ρεκόρ του ,πλέον, στο Adidas Next Generation του Κάουνας να είναι 0-2.

Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό και ηττήθηκε εύκολα από τη Ρεάλ ο Παναθηναϊκός!

Οι «πράσινοι» ήταν κατώτεροι των περιστάσεων στο δεύτερο παιχνίδι του Adidas Next Generation του Κάουνας και γνώρισαν την ήττα με 47-71 από τη «Βασίλισσα», με το ρεκόρ της ομάδας του Ρήγγα είναι 0-2 μετά και την πρεμιέρα με την Μπαρτσελόνα.

Η ισπανική ομάδα ήταν ανώτερη καθ’ όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με τον Παναθηναϊκό να είναι ανταγωνιστικός μονάχα στο πρώτο μέρος. Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ πάτησε… γκάζι και η διαφορά στο τέλος ανέβηκε σε μεγάλα επίπεδα, με το τελικό 47-71 να το αποδεικνύει.

Κορυφαίος για το «τριφύλλι» ήταν ο Ανδρέας Κουστένης με 17 πόντους, με τον Αλέξανδρο Σαμοντούροβ να μένει στους 12 πόντους με 4/12 σουτ, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 κοψίματα σε 31 λεπτά συμμετοχής. Ο Νεοκλής Αβδάλα δεν ήταν σε καλή μέρα, μένοντας χωρίς πόντο με 0/6 σουτ, 5 λάθη και 5 φάουλ σε 19 λεπτά συμμετοχής.

Για την ισπανική ομάδα, ο Σλοβένος, Γιαν Βίντε, ήταν ο πολυτιμότερος με 20 πόντους, ο Ούγκο Γκονζάλεθ μέτρησε 15 πόντους και ο Ισμαΐλα Ντιανιέ 11 πόντους και 12 ριμπάουντ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-20, 26-35, 37-56, 47-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ρήγγας): Τουλιάτος, Ζερβός 1 (0/7 σουτ), Ευαγγελίου, Κουστένης 17 (2/3 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Βασιλαντωνάκης 8, Καμπερίδης, Γεωργιάδης 7 (1/8 τρίποντα), Εζέτζα, Αδαμόπουλος 2, Σαμοντούροβ 12 (4/8 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα), Αβδάλας (0/3 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 5 λάθη)