Euroleague

Τσαλάκωσε το κοστούμι της Αρμάνι η Άλμπα

Μια απίστευτη Άλμπα διέλυσε 83-63 την Αρμάνι στο Βερολίνο για τη 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε τις έξι νίκες στη φετινή διοργάνωση.

Μια «καταιγιστική» Άλμπα σάρωσε την κακή Αρμάνι Μιλάνο 83-63 στο Βερολίνο για τη 18η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και την «έπιασε» στη βαθμολογία στο 6-12, φτάνοντας στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη της κι υποχρεώνοντας τους πρωταθλητές Ιταλίας στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους μετά από τρεις σερί επιτυχίες στη διοργάνωση.

Οι παίκτες του Γκονθάλεθ απέκτησαν από νωρίς το προβάδισμα, έφτασαν στο +12 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου και με 7-0 σερί στην τέταρτη περίοδο στο +15 και στο +20 στα τελευταία λεπτά.

Σε αυτό, συνετέλεσαν περισσότερο οι Λο με 17, Σμιθ με 16 και Λάμερς με 12 πόντους. Για τους Ιταλούς, διασώθηκαν οι Λουβαβού-Καμπαρό με 26 και Ντέιβις με 12 πόντους.

Η Αρμάνι «χτύπησε» μέσα στην αντίπαλη ρακέτα στην αρχή της αναμέτρησης και προηγήθηκε 4-0 των Γερμανών, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις με τα περιφερειακά σουτ και προηγήθηκαν 5-4, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται στη συνέχεια για κάποια λεπτά με τα εκατέρωθεν τρίποντα. Με σερί 5-0, η Άλμπα προηγήθηκε 13-9 και, με νέο 5-0 σερί, 18-10, με τον Μπλατ να ολοκληρώνει το πρώτο δεκάλεπτο στο 20-12.

Το τρίποντο του Ισραηλινού διεθνούς φόργουορντ έφερε το +9 για τα «άλμπατρος» στην αρχή της δεύτερης περιόδου και η Άλμπα διατηρούσε το +6 με +9 σε αυτό το διάστημα. Ο Τόμας μείωσε σε 25-21 για τους πρωταθλητές Ιταλίας, όμως ένα 6-0 σερί των πρωταθλητών Γερμανίας έφερε το +10 με πολλές επιθετικές επιλογές. Οι Αμερικανοί της Αρμάνι έκαναν ένα 8-0 σερί και μείωσαν στο -2 για την ομάδα του Ετορε Μεσίνα, όμως αυτοί της Αλμπα έφεραν ένα 8-0 σερί για το 45-33 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Οι Γερμανοί υπερείχαν στα ριμπάουντ και στις βολές και οι Ιταλοί είχαν καλά ποσοστά στα δίποντα.

Η Άλμπα έφτασε στο +14 στην αρχή της τρίτης περιόδου, η Αρμάνι με σερί 4-0 μείωσε στο -9 και η διαφορά ανεβοκατέβαινε μεταξύ +9 και +11 με τις περισσότερες λύσεις που έβρισκαν οι παίκτες του Γκονθάλεθ. Ο Χάινς μείωσε στο -8 και με σερί 4-0 η Αρμάνι μείωσε σε 57-51, όμως το τρίποντο του Ζούσμαν έφερε το 60-51 στη λήξη του τριαντάλεπτου.

Το τρίποντο του Μπάρον έφερε το 60-54 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου και το δεύτερο από τον Αμερικανό το -5 για τους Ιταλούς, που είχαν ανεβάσει τα ποσοστά τους από τα 6.75. Ομως, η Άλμπα απάντησε με 7-0 σερί από περιφέρεια και ρακέτα και έφτασε στο +12 με πρωταγωνιστή τον Ζούσμαν. Το τρίποντο του Σμιθ έφερε το +15 και έβαλε ουσιαστικά τέλος στη «σεμνή τελετή», με τη διαφορά να πηγαινοέρχεται στο +13 με +15. Το τρίποντο του Σμιθ έφερε το +16, ο ίδιος ο Αμερικανός έφερε το +20 και το ματς ολοκληρώθηκε τελικά στο 83-63.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-12, 45-33, 60-51, 83-63