Euroleague

Έκανε σεφτέ με τρε-Λό τρίτο δεκάλεπτο η Άλμπα!

Με επιμέρους σκορ 30-18 στην τρίτη περίοδο και τον Λο να έχει 21 πόντους, η Άλμπα πήρε την πρώτη της νίκη στη φετινή Euroleague, με 84-70 επί της Φενέρμπαχτσε, που έκανε δεύτερη σερί εκτός έδρας ήττα.

Με… μαγική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, όπου είχε επιμέρους σκορ 57-35, η Άλμπα κέρδισε με 84-70 την Φενέρμπαχτσε για την τρίτη αγωνιστική της φετινής Euroleague.

Οι Βερολινέζοι, που είχαν τον Λο σε φοβερή βραδιά -με 21 πόντους, έξι κερδισμένα φάουλ και πέντε ασίστ- και τον Ντα Σίλβα πρώτο σκόρερ με 22 ενώ ο Σίκμα είχε άλλους 13, με εννιά ριμπάουντ και πέντε ασίστ, πέτυχαν την πρώτη τους νίκη στην διοργάνωση!

Αντιθέτως, για την Φενέρ αυτή ήταν η δεύτερη διαδοχική ήττα μακριά από την έδρα τους, μετά από εκείνη στο ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό, αφού ο Ντε Κολό… άργησε να ξυπνήσει για να σκοράρει 15 πόντους και ο Ντουβερίογλου με 12 πόντους δεν ήταν αρκετός…

Το ματς:
Στην πρώτη περίοδο οι Τούρκοι προηγήθηκαν με ένα γρήγορο 5-0, στο πρώτο δίλεπτο και συνέχισαν να συντηρούν μια υπέρ τους διαφορά (7-11 στο 5’). Οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά για πρώτη φορά με 13-11, χάρη σε δύο συνεχόμενα τρίποντα των Ζούσμαν και Ολίντε, ενώ με ένα ακόμα σουτ τριών πόντων από τον Σνάιντερ έφτασαν στο +3 (18-15, στο 9’). Ωστόσο, με σερί 4-0, η Φενέρμπαχτσε το γύρισε σε 18-19.

Το δεύτερο δεκάλεπτο κύλησε χωρίς καλάθι για ένα δίλεπτο, ενώ ακολούθησαν τέσσερις πόντοι του Ντουβερίογλου για το 18-23. Η διαφορά για την ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς έφτασε στο +7 (24-30 στο 16’), με διαδοχικά καλάθια από το «ζωγραφιστό», μεσολάβησαν δύο βολές του Ολίντε, ενώ με τέσσερις πόντους του Πιέρ και μια βολή του Μπούκερ φτάσαμε στο 25-35 στο 19’! Με τον Ντα Σίλβα να πετυχαίνει το 27-35 για την Άλμπα, που ήταν το σκορ ημιχρόνου και να φτάνει τους εννιά πόντους…

Οι Γερμανοί ξεκίνησαν «ζεστοί» στην τρίτη περίοδο και, έχοντας επιθετική πολυφωνία, «έτρεξαν» ένα σερί 11-0 μέσα σε ένα τρίλεπτο, για να περάσουν μπροστά με τρεις πόντους (38-35)! Ο Ντε Κολό σκόραρε για την Φενέρμπαχτσε, μειώνοντας στον πόντο, αλλά τέσσερις αναπάντητοι πόντοι του Σίκμα, έφεραν το σκορ στο 42-37 στο 25’! Με τρίποντο του Γάλλου το ματς ξαναπήγε στο καλάθι και μετά ανέλαβαν… δράση από την μια ο Ντα Σίλβα και από την άλλη ο Ντουβερίογλου -φτάνοντας τους 13 και τους 12 πόντους, αντίστοιχα- για να έρθει το 53-53 με τον 11ο πόντο του Ντε Κολό, στο 29’. Ενώ ο Σίκμα, που επίσης είχε 11 πόντους, έκανε το 57-53 για την Άλμπα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο σημειώθηκαν καλάθια εκατέρωθεν στην αρχή, με τον Γκούντουριτς να σκοράρει για… πρώτη φορά στον αγώνα, για το 60-58, στο 32’. Τα «άλμπατρος» όχι μόνο δεν πτοήθηκαν, αλλά αντιθέτως με τους Σίκμα, Ντα Σίλβα και τον Λο (που έφτασε τους 11 πόντους) έκαναν σερί 9-0, για το 69-58 δύο λεπτά μετά! Η εικόνα του αγώνα έμεινε ίδια και στην συνέχεια, με τους φιλοξενούμενους να μην μπορούν να βρουν λύσεις για να επιστρέψουν και την Άλμπα όχι μόνο να διατηρεί την υπέρ της διαφορά, αλλά να την ανεβάζει μέχρι και το +15 (80-65 και 82-67), μέχρι που το τελικό σφύριγμα την βρήκε νικήτρια και με… διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 27-35, 57-53, 84-70.