Euroleague

«Ξύπνησε» στο δεύτερο ημίχρονο και παρέμεινε τρίτη η Μονακό

Παίζοντας σαν κανονική Μονακό στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Πριγκιπάτου νίκησε 90-82 στο Βερολίνο την Άλμπα για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και βρέθηκε στο -2 από την Μπαρτσελόνα τρίτη.

Παίζοντας ως ομάδα φάιναλ φορ στο δεύτερο ημίχρονο, η Μονακό νίκησε 90-82 την Άλμπα στο Βερολίνο για την 29η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και με 19-10 ρεκόρ έμεινε στο -1 στην τρίτη θέση από τη δεύτερη Μπαρτσελόνα, αφήνοντας τα «άλμπατρος» στο 5-24 στην τελευταία.

Οι Γερμανοί έφτασαν στο 27-13 στη λήξη της πρώτης περιόδου, η Μονακό το «γύρισε» στο 45-39 στο ημίχρονο και στην επανάληψη με επιμέρους σκορ έφτασε σε διψήφιες διαφορές και στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίοι των Μονεγάσκων ήταν οι Οκόμπο με 21, Τζέιμς με 20 και Μπλοσονγκέιμ με 13 πόντους. Για τους νικητές του Κυπέλλου Κόρατς του 1995, ξεχώρισαν οι Τόμας με 14 και Τίεμαν με 11 πόντους.

Μετά το 17-9 στο πρώτο πεντάλεπτο, η Άλμπα ξέφυγε με +8, διατηρούσε τη διψήφια διαφορά κι ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο στο 27-13.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Οκόμπο πήρε την κατάσταση στα χέρια του και μείωσε στο -2. Το τρίποντο του Ουόκερ ισοφάρισε 31-31 κι αυτό του Τζέιμς έφερε το +2 για την ομάδα του Σάσα Ομπτράντοβιτς. Στέρλινγκ και Τιέμαν βρήκαν τις λύσεις για τους Γερμανούς, όμως το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 39-45.

Ο Τζέιμς έφερε το +10 στην έναρξη της τρίτης περιόδου κι ο Μοτεγιούνας το +11. Οι Τιέμαν και Τόμας μείωσαν 64-58 και 66-62, με τον Οκόμπο να κάνει το 62-69 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Τα τρίποντα των Τόμας και Μάτισεκ μείωσαν στο -1 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου για την Αλμπα. Οι περιφερειακοί της Μονακό έφεραν το 82-72 κι ο Χολ το +11 μέχρι το τελικό +8 των Μονεγάσκων.

Τα δεκάλεπτα: 27-13, 39-45, 62-69, 82-90