Euroleague

Οργίασε ο Μοτεγιούνας, πέρασε με άνεση από το Βερολίνο η Μονακό

Με μια άνετη νίκη (102-84) έφυγε από την έδρα της Άλμπα η Μονακό για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, έχοντας σε εκπληκτική βραδιά τον Λιθουανό σέντερ, Ντόνατας Μοτεγιούνας!

Άνετη και ωραία στο Βερολίνο η Μονακό για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, επικράτησε 102-84 της Άλμπα χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερες δυσκολίες, πανηγυρίζοντας τη 14η νίκη της στη φετινή διοργάνωση και πιάνοντας ξανά την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τους νικητές ο Μοτεγιούνας, ο οποίος σκόραρε 22 πόντους με 7/8 δίποντα και 2/2 τρίποντα σε 20 λεπτά συμμετοχής, ενώ για τους Γερμανούς, οι οποίοι βυθίστηκαν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με ρεκόρ 6-16, ξεχώρισαν Βέτζελ (17π.) και Προσίδα (16π.).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με την Άλμπα να βρίσκει με συνέπεια λύσεις στην επίθεσή της και με τον Προσίδα να σκοράρει 7 πόντους, προηγήθηκε με 9-4. Μοτεγιούνας και Τζέιμς απάντησαν για τους φιλοξενούμενους, μειώνοντας σε 11-10 στο 4’, με τον Λιθουανό σέντερ να δείχνει από νωρίς στο ματς τις… διαθέσεις του, ισοφαρίζοντας με τρίποντο σε 13-13 και φτάνοντας τους 9 προσωπικούς πόντους. Ο Σμιθ με τρίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (22-18) στους γηπεδούχους λίγο πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, πριν ο Ουταρά μειώσει με τρίποντο για τη Μονακό, σε 24-22.

Η Άλμπα συνέχισε να είναι ανταγωνιστική μέχρι και το τρίτο λεπτό της δεύτερης περιόδου (30-30), όμως σε εκείνο το σημείο του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι, βελτίωσαν κατακόρυφα την άμυνά τους και με ένα εντυπωσιακό σερί 21-6, έκλεισαν το ημίχρονο με σαφέστατο προβάδισμα (36-51).

Στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου ανέλαβε δράση ο Τζόρνταν Λόιντ για την ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς, σκοράροντας 7 συνεχόμενους πόντους για το 45-57, ενώ ο Μάικ Τζέιμς έγινε και εκείνος… διψήφιος, κάνοντας αρχικά με λέι απ το 47-64, και εκτοξεύοντας στη συνέχεια τη διαφορά στους 20 υπέρ της ομάδας του (51-71).

Η Μονακό δεν άφησε το πόδι από το γκάζι ούτε στο τέταρτο δεκάλεπτο, ενώ η Άλμπα αδυνατούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της και να πλησιάσει στο σκορ. Η διαφορά παρέμενε γύρω στους 20 πόντους, με τον Ομπτάντοβιτς να ξεκουράζει τους βασικούς τους και τη Μονακό να ξεπερνάει τους 100 πόντους, για το τελικό 84-102!

Την επόμενη αγωνιστική της διαβολοβδομάδας η Μονακό θα κοντραριστεί με τη Ρεάλ Μαδρίτης (3/2, 20:00), ενώ η Άλμπα θα αντιμετωπίσει τη Φενέρμπαχτσε.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 36-51, 54-73, 84-102