Euroleague

Ήταν Ρεάλ στο δεύτερο και «κλείδωσε» τετράδα στο Βερολίνο

Με επιμέρους σκορ σε τρίτη και τέταρτη περίοδο, η Ρεάλ νίκησε 86-79 την Άλμπα στο Βερολίνο για την 30ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας και εξασφάλισε την είσοδό της στην τετράδα.

Έστω και δύσκολα, η Ρεάλ Μαδρίτης νίκησε 86-79 την Άλμπα στο Βερολίνο για την 30ή αγωνιστική της Ευρωλίγκας και, με 23-7 ρεκόρ, εξασφάλισε την τετράδα και θα διατηρήσει στη χειρότερη περίπτωση τη διαφορά της στην κορυφή, αφήνοντας τους Γερμανούς στην τελευταία θέση με 6-24.

Οι παίκτες του Γκονθάλεθ έφτασαν στο +10 στην πρώτη περίοδο και στο +4 στη λήξη του ημιχρόνου, όμως η αντεπίθεση των «μερένχες» έφερε επιμέρους σκορ σε τρίτη και τέταρτη περίοδο κι έδωσε τη νίκη στους Μαδριλένους, που δεν είχαν στη διάθεσή τους τους Σέρχιο Γιουλ, Σέρχιο Ροντρίγκεθ, Ρούντι Φερνάντεθ και Τζάναν Μούσα.

Κορυφαίοι των πρωταθλητών Ευρώπης ήταν οι Χεζόνια με 22, Γιαμπουσέλε με 17 και Καμπάτσο με 14 πόντους. Για τους Γερμανούς, ξεχώρισαν οι Τόμας με 16, Τίεμαν με 14, Χέρμανσον με 13 κι Ολίντε με 11 πόντους.

Η Άλμπα στο πρώτο δίλεπτο προηγήθηκε 9-2 πριν την απάντηση του Κοζέρ. Οι Γερμανοί με πολύ καλή άμυνα κι αιφνιδιασμούς έφτασαν στο +10 με τον Τίεμαν. Εκεί, ο Χεζόνια πήρε τις πρωτοβουλίες κα μείωσε στο -5, όμως τα συνεχόμενα τρίποντα των Μάτισεκ κι Ολίντε έφεραν το 26-16 στην ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.

Η Ρεάλ προηγήθηκε 30-28 στις αρχές της δεύτερης περιόδου με το τρίποντο του Αμπάλδε, αλλά ο Τόμας απάντησε για το 31-30, με τους Γερμανούς να προηγούνται με +3 και να φτάνουν στο 40-36 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Τα τρία συνεχόμενα τρίποντα της Άλμπα έφεραν το 51-38 στην έναρξη της τρίτης περιόδου. Οι προσωπικές ενέργειες του Χεζόνια στη συνέχεια μείωσαν αρχικά στο -6 κι έφεραν το 52-52, με τον Ντεκ να βοηθά στο 57-58 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, ο Γιαμπουσέλε έφερε το +4 για τους «μερένχες». Το 5-0 σερί της Άλμπα έφερε το 62-61 και το τρίποντο του Χεζόνια το 67-67. Ο Καμπάτσο «ξύπνησε» κι έφερε το 70-75 και το τρίποντο του Τόμας το 73-75, όμως εκεί οι περισσότερες λύσεις των πρωταθλητών Ευρώπης κι η ψυχραιμία τους στις βολές στα τελευταία λεπτά τους έδωσαν την 23η νίκη τους και την είσοδο στην τετράδα.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 40-36, 57-58, 79-86