Euroleague

Έκανε την έκπληξη η Άλμπα και δυσκολεύει την τετράδα στη Ζενίτ

Μια διαφορετική Άλμπα νίκησε στο Βερολίνο 76-67 τη Ζενίτ για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, κάνοντας την έκπληξη και αφήνοντας οριακά στην τέταρτη θέση την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ.

Η Άλμπα έκανε την έκπληξη, νικώντας στο Βερολίνο 76-67 τη Ζενίτ για την 26η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, αφήνοντας την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ οριακά στην τέταρτη θέση στην ισοβαθμία με τον Ολυμπιακό, έστω και με δύο ματς λιγότερα, και ανεβαίνοντας η ίδια στο 8-14 στη 15η θέση.

Τα «άλμπατρος» της γερμανικής πρωτεύουσας είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αφού «εγκλώβισαν» τα επιθετικά ατού των αντιπάλων τους.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Λο με 15 και οι Κουμάτζι, Λάμερς και Ζούσμαν με 9 πόντους έκαστος. Γα τους Ρώσους, έκαναν ότι μπορούσαν οι Μπαρόν και Κουζμίνσκας με 18 πόντους έκαστος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Γερμανοί είχαν καλύτερα ποσοστά και το ολοκλήρωσαν στο +11. Στη δεύτερη περίοδο, η Άλμπα διατήρησε μια διψήφια διαφορά με τους Λο και Σίκμα, όμως οι Μπαρόν και Κουζμίνσκας έφεραν την ισοφάριση στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Στην τρίτη περίοδο, οι περισσότερες επιθετικές λύσεις των «άλμπατρος» τους έδωσαν μια διαφορά για το +3 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου. Στην τέταρτη περίοδο, η Άλμπα διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα, όμως ο Λο πήρε την κατάσταση στα χέρια του και έδωσε οριστικά τη νίκη στην ομάδα του Ισραελ Γκονζάλεθ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 34-34, 51-48, 76-67

ΆΛΜΠΑ ΒΕΡΟΛΙΝΟΥ: Λο 15 (2/4 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντα Σίλβα, Σμιθ 8 (2), Ντελόου 2, Μάτισεκ 3 (1), Σνάιντερ, Κουμάτζε 9 (4/5 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Τίμαν 8 (3/3 δίποντα), Σίκμα 5, Μπλατ 8 (2), Ζούσμαν 9 (1), Λάμερς 9 (4/8 δίποντα)

ΖΕΝΙΤ: Κάρτερ, Λόιντ 8 (4/8 δίποντα, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Καράσεφ, Κουλάγκιν, Μπαρόν 18 (4), Πούσκοφ 2, Κουζμίνσκας 18 (7/10 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ 5, Πόιθρες 6, Μίκι 10 (4/5 δίποντα)