Euroleague

Ψυχωμένη Αρμάνι υπέταξε την Εφές και τώρα… Κωνσταντινούπολη!

Σε μια πραγματική ματσάρα που κρίθηκε στο φινάλε, η Αρμάνι έκανε επιτέλους τη δουλειά της κόντρα στην Εφές μέσα στο Μιλάνο (73-66), ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1 και η αγωνία μεταφέρεται στην Τουρκία!

Σε ένα δραματικό ματς, η Αρμάνι νίκησε στο Μιλάνο την Εφές 73-66 στον δεύτερο μεταξύ τους αγώνα για τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά, έμεινε «ζωντανή» στη διεκδίκηση της πρόκρισης στο F4 και την Τρίτη του Πάσχα η σειρά μεταφέρεται στην Κωνσταντινούπολη για τα δύο επόμενα ματς.

Η Αρμάνι έφτασε στο 53-43 στο τέλος της τρίτης περιόδου, όμως ο Μίτσιτς με επτά προσωπικούς πόντους βοήθησε για ένα σερί 9-0 της Εφές, που μείωσε σε 53-52, όμως με σερί 5-0 στην τέταρτη περίοδο πήρε το προβάδισμα και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Σε αυτό, βοήθησαν περισσότερο οι Σιλντς με 21 και Ροντρίγκεθ με 17 πόντους. Για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, ξεχώρισαν οι Λάρκιν με 19 και Μίτσιτς με 18 πόντους.

Οι δύο ομάδες βρήκαν τις λύσεις μέσα στις δύο ρακέτες και δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης. Ο Ντάνστον άρχισε να κυριαρχεί μέσα στην ιταλική ρακέτα και έφερε το 4-10 για την πρωταθλήτρια Ευρώπης. Η επιθετική πολυφωνία των Ιταλών έφερε το 6-0 και την ισοφάριση 10-10 για την Αρμάνι. Ο Ροντρίγκεθ ανέλαβε δράση σε σκοράρισμα και οργάνωση, έφερε το 19-15 και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε στο 19-17 για τη δευτεραθλήτρια Ιταλίας.

Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην αρχή της δεύτερης περιόδου την ώρα που υπήρχε μια αστοχία από τους δύο αντιπάλους. Ο Λάρκιν άρχισε να βρίσκει τις λύσεις για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν και τα συνεχόμενα τρίποντα των Τούρκων τους έφεραν στο +6. Εκεί, ο Ταρτσέφσκι βοήθησε σε ένα 6-0 των γηπεδούχων που έφερε το 33-33 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου. Η Αρμάνι είχε 6/10 βολές κα 26 ριμπάουντ, ενώ η Εφές 12/20 δίποντα και 22 ριμπάουντ.

Με προσωπικό σερί 6-0 του Σιλντς, η Αρμάνι έφερε το 42-35 στην έναρξη της τρίτης περιόδου και με τις σωστές επιλογές των Ιταλών μέσα στην τουρκική ρακέτα διατηρούσε το +6 με +8 σε αυτό το διάστημα με πολλές επιθετικές επιλογές για τον Ετορε Μεσίνα. Το τρίποντο του Ρίτσι έφερε το +10, όμως ο Μίτσιτς με 7 προσωπικούς πόντους βοήθησε για ένα σερί 9-0 και η Εφές μείωσε στο 53-52 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Η Εφές ισοφάρισε 55-55 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου και κατάφερε να προηγηθεί 60-58 με τον Μίτσιτς. Ο Λάρκιν έφερε το 59-63 για την πρωταθλήτρια Ευρώπης, όμως με 5-0 σερί, η Αρμάνι έκανε το 64-63, το τρίποντο του Λάρκιν έφερε το 64-66, όμως ένα 5-0 σερί της Αρμάνι έφερε το 69-66 στα 30’’ πριν τη λήξη. Ο Ροντρίγκεθ είχε αποχωρήσει τραυματίας για την Αρμάνι και ένα εκπληκτικό καλάθι του Σιλντς έφερε το 71-66 για τους Ιταλούς στα 17’’ και «καθάρισε» την αναμέτρηση, με τις βολές του Χάινς να κάνουν το 73-66.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-17, 33-33, 53-52, 73-66.

ΑΡΜΑΝΙ ΜΙΛΑΝΟ (Μεσίνα): Ροντρίγκεθ 17 (3/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ταρζούσκι 7 (3 ριμπάουντ), Ρίτσι 3 (1), Μπιλίγκα, Χολ 6 (1/6 σουτ, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντιλέινι 3 (1/7 σουτ), Ντάνιελς 6 (2/6 τρίποντα), Σιλντς 21 (8/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/5 βολές, 8 ριμπάουντ), Χάινς 5 (2/6 δίποντα, 1/2 βολές, 5 ριμπάουντ), Μπέντιλ 5 (1/4 τρίποντα)

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 19 (3/9 τρίποντα, 2 ασίστ, 3 λάθη), Μπομπουά 2, Σίνγκλετον 3 (1), Μπράιαντ 7 (1), Μόερμαν 4 (6 ριμπάουντ), Πλάις 5 (1), Μίτσιτς 18 (5/9 δίποντα, 2/11 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Άντερσον 2, Ντάνστον 4 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 4 μπλοκ), Σιμόν 2