Euroleague

Απτόητη Αρμάνι, βύθισε κι άλλο την Εφές!

Ακόμα μία νίκη για την Αρμάνι, η οποία επικράτησε 75-71 υποδεχόμενη την Εφές. Στο 4/4 οι Ιταλοί, με τους πρωταθλητές να μην μπορούν να ολοκληρώσουν την ανατροπή στο 4ο δεκάλεπτο μένοντας στο 0/4.

Συνεχίζει φορτσάτη και αήττητη η Αρμάνι Μιλάνο! Το ιταλικό κλαμπ επικράτησε 75-71 υποδεχόμενο την Αναντολού Εφές στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Την ίδια στιγμή που η ομάδα του Έτορε Μεσίνα έκανε το 4/4, οι πρωταθλητές έμειναν χωρίς νίκη μετά από τέσσερα παιχνίδια.

Οι γηπεδούχοι στηρίχτηκαν στην καλή τους δημιουργία (22 ασίστ έναντι 15), καλύπτοντας ταυτόχρονα το χαμηλό τους ποσοστό στα σουτ δύο πόντων (40,6%), με την επίδοσή τους από τα 6,75μ. (42,4%). Βρέθηκαν στο +14 (63-49) στο τέλος της τρίτη περιόδου, με την Εφές να μειώνει στους τρεις (63-60) στην 4η, αλλά να μην μπορεί να κάνει την ανατροπή.

Εξαιρετική εμφάνιση για τους νικητές από τον Ντίνο Μήτογλου (9π., 7 ρ., 5 ασ., 2 κλ.), με τον Ντιλέινι να βοηθά με 16 πόντους, δύο ριμπάουντ, πέντε ασίστ και ένα κλέψιμο. Από την άλλη, για την τούρκικη ομάδα ο Μίτσιτς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 17 πόντους, με τον Λάρκιν να είναι κορυφαίος με 20 βαθμούς στο σύστημα αξιολόγησης.

Το ματς:

Ύστερα από ένα ισορροπημένο παιχνίδι στα πρώτα τέσσερα λεπτά (7-7), οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να χτίζουν τις πρώτες διαφορές, φτάνοντας στη μεγαλύτερή τους στον αγώνα (+9, 10-19). Μάλιστα, με τους Μίτσις και Πετρούσεφ να ηγούνται πήγαν στη δεύτερη περίοδο προηγούμενοι 21-16.

Ωστόσο, η Αρμάνι άρχισε να ανεβάζει… στροφές από το δεύτερο δεκάλεπτο. Με «όπλο» της τη δημιουργία και την ευστοχία της από τα 6,75μ. και με ένα «ξέσπασμα» (σερί 14-0) από τα μέσα της περιόδου την έφερε στο 39-34, ούσα στο +6 (42-36) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Αντίστοιχη συνέχεια και στην 3η περίοδο για τους γηπεδούχους, στο τέλος της οποίας έφτασαν στη μέγιστη υπέρ τους διαφορά (+14) για το 63-49.

Η Εφές δεν είχε πει την τελευταία της «κουβέντα» και με ένα σερί 11-0 στο ξεκίνημα τελευταίου δεκαλέπτου μείωσε στους τρεις (63-60) στο 34'. Με πέντε πόντους του Μήτογλου, η Αρμάνι πήγε στο 68-62, φτάνοντας εν τέλει στο 75-71 και στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-36, 63-49, 75-71.