Euroleague

Απόλυτη Αρμάνι πάτησε τη Μακάμπι με κορυφαίο Μήτογλου

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση κόντρα στη Μακάμπι Τελ Αβίβ η Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε πολύ εύκολα των Ισραηλινών (83-72) και έφτασε στο 3-0.

Πιο εύκολα από ό,τι φανερώνει το τελικό 83-72 επικράτησε η Αρμάνι Μιλάνο της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο «Mediolanum Forum» και έφτασε με συνοπτικές διαδικασίες στο 3-0, τη στιγμή που το σύνολο του Γιάννη Σφαιρόπουλο έπεσε στο 1-2.

Η ομάδα του Έτορε Μεσίνα κατάφερε να εξασφαλίσει τη νίκη από το πρώτο ημίχρονο, όταν με ένα επιθετικό κρεσέντο και εκπληκτική άμυνα, είχε ήδη πάρει διαφορά 22 πόντων (52-30). Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στην τρίτη περίοδο, η Μακάμπι φανέρωσε σημάδια ζωής (11-19 το επιμέρους), αλλά το μοναδικό που κατάφερε ήταν να μειώσει το εύρος της ήττας.

Κορυφαίος ο Ντίνος Μήτογλου που είχε σε μόλις 18’35’’, 16 πόντους (4/6 τρίποντα και 6 ριμπάουντ, ενώ τον ακολούθησαν οι Ντέβον Χολ (17π.) και οι Μάλκολμ Ντιλέινι (10π.).

Από πλευράς φιλοξενούμενων, αυτοί που διασώθηκαν ήταν οι Ντέρικ Γουίλιαμς (19π.) και Τζέιμς Νάναλι (16π.).

Μέχρι το 7-7 κατάφερε να μείνει εντός παιχνιδιού η Μακάμπι, καθώς από πολύ νωρίς η Αρμάνι πάτησε το γκάζι και όχι μόνο δεν ξανακοίταξε πίσω, αλλά ούτε καν ξαναείδε τους Ισραηλινούς. Ο Ντιλέινι άρχισε πολύ ζεστά το ματς (13-7) σκοράροντας από τα 6,75, ενώ στην εξίσωση μπήκε και ο Νικολό Μέλι και η διαφορά στην πρώτη περίοδο έφτασε στο +11 (26-15) με τρίποντο του Σέρχι.

Η διαφορά αντί να μειωθεί με κάποια πιθανή αντίδραση των φιλοξενούμενων όλο και αυξανόταν, με το τρίποντο του Μήτογλου να τη στέλνει για πρώτη φορά στους 16 (35-19), ενώ ο Έλληνας φόργουορντ με το δεύτερο του εύστοχο σουτ από τα 6,75 έγραψε και το 40-21. Παρ’ όλα αυτά, το σόου του είχε και συνέχεια με τρίτο τρίποντο (43-25) και τον Ντιλέινι να εκτοξεύει την απόσταση των δύο ομάδων στους 22 (49-27), με το ημίχρονο να κλείνει στο 52-30.

Το υπόλοιπο ματς αποδείχθηκε τυπική διαδικασία, με την Αρμάνι να χαλαρώνει, αλλά τη Μακάμπι απλά να μειώνει τη διαφορά στους 13 πόντους (60-47), χωρίς όμως ποτέ να μπει στη διεκδίκηση του αγώνα, αφού οι Ιταλοί στην τέταρτη περίοδο έπαιξαν όσο έπρεπε για να φτάσουν στην τελική νίκη με 83-72.

Τα δεκάλεπτα: 26-15, 52-30, 63-49, 83-72

Αρμάνι Μιλάνο-Μακάμπι Τελ Αβίβ 83-72