Euroleague

Έκανε τη… ζημιά στην Μπαρτσελόνα η Αρμάνι!

Με «όπλο» την άμυνά της και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νέιπιερ, η Αρμάνι Μιλάνο νίκησε 84-76 την Μπαρτσελόνα.

Έκοψε τις ελπίδες πρωτιάς στην Μπαρτσελόνα η Αρμάνι!

Η αποκλεισμένη ήδη ομάδα του Μιλάνου επικράτησε 84-76 των «μπλαουγκράνα», οι οποίοι υποχώρησαν στο 22-11, ενώ αυτό παράλληλα σημαίνει ότι ο Ολυμπιακός μπορεί να τερματίσει στη… χειρότερη δεύτερος!

Από την άλλη, το σύνολο του Μεσίνα ανέβηκε στο 15-18, με τον Νέιπιερ να ήταν κορυφαίος με 18 πόντους.

Για τους Καταλανούς, πρώτος σκόρερ ήταν ο Κούριτς με 17 πόντους.

Ντέρμπι ήταν από την αρχή, καθώς οι δύο ομάδες συμβάδιζαν (12-11), μέχρι το 5’. Στη συνέχεια, η Μπαρτσελόνα ξέφυγε +7 (12-19), με την Αρμάνι να μειώνει με τον Χάινς (18-21), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Δυνατό ξεκίνημα από τους Ιταλούς στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Μπάρον και Μέλι να τους στέλνουν στο +4 (30-26), στο 16’. Οι «μπλαουγκράνα» αντέδρασαν και ισοφάρισαν (34-34), αλλά το τρίποντο του Νέιπιερ στο τέλος, έστειλε την Αρμάνι στα αποδυτήρια με το +3 (39-36).

Με τον «ζεστό» Νέιπιερ, η ομάδα του Μιλάνου πήγε στο +8 (49-41) στα πρώτα τέσσερα λεπτά του δεύτερου μέρους. Ο Χίγκινς μάζεψε προσωρινά τη διαφορά (49-45), αλλά η Αρμάνι απάντησε αμέσως και παίρνοντας τον έλεγχο έκλεισε την τρίτη περίοδο στο +10 (58-48).

Οι Μπάρον και Ρίτσι έστειλαν τους γηπεδούχους στο +15 (69-54) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου και με τον Νέιπιερ να μπαίνει στην… εξίσωση, ξέφυγαν ακόμη και στο +16 (77-61), στο 36’. Στα τελευταία λεπτά, η Αρμάνι διατήρησε τα ηνία και πήρε τη νίκη με το τελικό 84-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-36, 58-48, 84-76