Euroleague

«Έκαψε» την Παρτίζαν ο Νέιπιερ στο Μιλάνο!

Με τα μεγάλα σουτ του Σαμπάζ Νέιπιερ στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Αρμάνι πήρε το «θρίλερ» με την Παρτίζαν, νικώντας 85-83 στο Μιλάνο!

Με φαρδιά πλατιά την… υπογραφή του Σαμπάζ Νέιπιερ στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Αρμάνι νίκησε 85-83 την Παρτίζαν, στο Μιλάνο!

Ο έμπειρος γκαρντ πήρε όλα τα μεγάλα σουτ των Ιταλών στο τέλος και με το ροζ φύλλο αυτό τους πήγε στο 12-16. Από την άλλη, η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς υποχώρησε στο 13-15 και παραμένει με το… ζόρι στη 10η θέση.

Από ‘κει και πέρα, πρώτοι σκόρερ από το σύνολο του Έτορε Μεσίνα, το οποίο είχε 16/31 τρίποντα, ήταν οι Νίκολα Μίροτιτς και Σαβόν Σιλντς με 19 πόντους ο καθένας, ενώ ο Ντέβον Χολ πρόσθεσε άλλους 18π. Ο «ήρωας» Νέιπιερ σταμάτησε στους 15 πόντους.

Για την Παρτίζαν, ξεχώρισε ο Αλέξα Αβράμοβιτς με 19 πόντους.

Στο πολύ καλό ξεκίνημα της Παρτίζαν (2-10) απάντησε η Αρμάνι με μπροστάρη τον Σιλντς για το δικό της προβάδισμα (12-10), στο 5’. Στη συνέχεια, οι Μίροτιτς και Λο έστειλαν τους Ιταλούς στο +5 (18-13), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με τον Αβράμοβιτς μειώνοντας στον πόντο (22-21), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τον ορεξάτο ΛεΝτέι, η Παρτίζαν μπήκε πιο δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και με σερί 8-0, πήγε στο +7 (22-29), στο 12’. Η Αρμάνι βρήκε ρυθμό στην επίθεση, με τους φιλοξενούμενους όμως να διατηρούν το προβάδισμά τους (29-35), μέχρι το 15’. Στη συνέχεια, ο Φόιγκτμαν πήρε τους γηπεδούχους από το… χέρι και τους έσπρωξε σερί 10-0, για την ανατροπή και το +4 (39-35), με τον Καμίνσκι να διαμορφώνει το 41-40 του πρώτου ημιχρόνου.

Καλύτερο ξεκίνημα από την Παρτίζαν στο δεύτερο μέρος, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα και διατηρώντας το (49-51), μέχρι το 24’. Η Αρμάνι αντέδρασε με τον Χολ και με σερί 8-0, που την πήγε στο +6 (57-51), ενώ ήταν μπροστά (64-61), μέχρι το 28’. Στα τελευταία λεπτά, οι Αβράμοβιτς και Άντζουσιτς πήραν… μπρος για τους φιλοξενούμενους και εκείνοι έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο με σερί 6-0 (64-67).

Με τα τρίποντα του Μίροτιτς η Αρμάνι πήρε το προβάδισμα (70-69) στην αρχή της τέταρτης περιόδου, ενώ ο ίδιος την έστειλε στο +3 (76-73), στο 33’. Η απάντηση της Παρτίζαν από Αβράμοβιτς και Καμπόκλο και σερί 5-0 για το προσπέρασμα (76-78), με τον Σιλντς να ισοφαρίζει (78-78), στο 37’. Ο Άντζουσιτς έδωσε «ανάσα» στους Σέρβους, με τον Νέιπιερ να απαντά με ένα προσωπικό 5-0 για το +3 (83-80) των Ιταλών, στα 52’’ πριν από τη λήξη. Η Παρτίζαν ισοφάρισε με καλάθι και φάουλ του ΛεΝτέι (83-83), στα 28’’, για να ακολουθήσει ένα μεγάλο σουτ του Νέιπιερ (85-83), στα 5,3’’. Στην τελευταία επίθεση ο ΛεΝτέι αστόχησε και η Αρμάνι πήρε τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 41-40, 64-67, 85-83