Euroleague

Αυτή η πρόκριση δεν χάνεται!

Με το… ενάμισι πόδι στο Top-16 της Ευρωλίγκας βρίσκεται η Τσεντεβίτα, μετά την εκτός έδρας νίκη, 78-69, επί της Λιμόζ. Σε θαύμα ελπίζουν για να συνεχίσουν στο θεσμό οι Γάλλοι.

Την πρόκρισή της στο Top-16 της Ευρωλίγκας μπορεί να πανηγυρίζει –εκτός συγκλονιστικού απροόπτου- από σήμερα η Τσεντεβίτα, μετά το διπλό (78-69) στην έδρα της Λιμόζ.

Στο 4-3 το ρεκόρ των Κροατών, στο 2-5 αυτό της γαλλικής ομάδας, που έχασε και την υπέρ της διαφορά από το πρώτο ματς και κατά πάσα πιθανότητα αποχαιρετά τη διοργάνωση.

Από τους νικητές ξεχώρισε με 19 πόντους ο Λούκα Μπάμπιτς, ο οποίος ήταν και αυτός που κλείδωσε τη νίκη με τρίποντο προς το τέλος. Πάλευε μόνος του για τη Λιμόζ ο Σάφαρτζικ (17 πόντοι, 11 ασίστ και 6 ριμπάουντ).

Ως δεκάλεπτο των σερί θα μπορούσε να χαρακτηριστεί το πρώτο στη Γαλλία. Η Τσεντεβίτα μπήκε φουριόζα και με αναπάντητους πόντους προηγήθηκε 11-0. Αν και χρειάστηκε 4 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα για να πετύχει το πρώτο της καλάθι, η Λιμόζ απάντησε με δικό της 11-0, ισοφαρίζοντας 3 λεπτά πριν τη λήξη. Έκτοτε οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι, για να κλείσει το δεκάλεπτο με το σκορ στο 18-20.

Και στη δεύτερη περίοδο, οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά, ανεβάζοντας τη διαφορά και πάλι σε διψήφια διαφορά (23-33, 30-40, 34-44), καθοδηγούμενοι από τους Πούλεν και Πίλεπιτς. Το ημίχρονο έκλεισε στο +9 για τους φιλοξενούμενους, 48-39.
Ανώτεροι και στο τρίτο δεκάλεπτο οι Κροάτες, που έφτασαν το +14 (42-56), με τρίποντο του Μπάμπιτς και στο +16 (44-60 και 47-63) λίγο αργότερα, προτού μειώσει η Λιμόζ στους 12 πόντους (51-63) με βολές του Καμαρά και καλάθι του Γκέιτενς.

Η αντίδραση της Λιμόζ ήρθε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά ήταν πλέον αργά. Βρίσκοντας σκορ από τον Ντιαβαρά και τον Σάφαρτζικ, οι Γάλλοι επιχείρησαν την ολική επαναφορά, φτάνοντας μέχρι και το -6 (63-69, 67-73, 69-75). Ωστόσο, ένα τρίποντο του Μπάμπιτς 70 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της Τσεντεβίτα, που έφτασε στη νίκη με 78-69.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 39-48, 51-63, 69-78

Λιμόζ (Ερβέ): Σάφαρτζικ 17, Βοϊτσιεχόφσκι, Ντάνιελς 2, Γκέιτενς 4, Βέστερμαν 10, Πέιν, Καμαρά 9, Μπουνγκού-Κολό 6, Τραορέ 6, Ντιαβαρά 13, Ζερμπό 2

Τσεντεβίτα (Μρσιτς): Πούλεν 7, Γουάιτ 8, Πίλεπιτς 8, Μπάμπιτς 19, Ζγκάνετς, Γουόκερ 5, Μπίλαν 10, Γκόρντιτς 2, Ζόριτς 10, Αράποβιτς 9

Επιμέλεια: Δημήτρης Παπούλης