Euroleague

«Δίπλωσε» τη Βαλένθια και μπήκε γερά στην οκτάδα η Μακάμπι!

Με ένα κρίσιμο καλάθι του Μπόλντγουιν στο τέλος και το χαμένο σουτ του Τζόουνς στην εκπνοή, η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε 94-93 της Βαλένθια!

Πήρε το «θρίλερ» και παρέμεινε σε τροχιά οκτάδας η Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Με ένα καθοριστικό καλάθι του Μπόλντγουιν και αντέχοντας στο comeback της Βαλένθια, η «ομάδα του λαού» επικράτησε 94-93 στη «Φοντέτα»!

Αυτή ήταν η δεύτερη νίκη απέναντι στις «νυχτερίδες» για το σύνολο του Κάτας, που ανέβηκε στο 12-11, ενώ το ίδιο ρεκόρ έχει πλέον και η ισπανική ομάδα.

Πρώτος σκόρερ για τη Μακάμπι ήταν ο Μπόλντγουιν με 19 πόντους, ενώ από 17π. είχαν οι Κόλσον και ΝτιΜπαρτολομέο.

Από τη Βαλένθια, ξεχώρισε ο Χάρπερ, ο οποίος είχε 20 πόντους, αλλά ήταν και μοιραίος, καθώς έχασε μία κρίσιμη βολή στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Καλύτερο ξεκίνημα από τη Μακάμπι, με τον Κόλσον να την στέλνει στο +7 (5-12), στα πρώτα λεπτά, με τη Βαλένθια να αντιδρά με σερί 8-0, για το προβάδισμα (13-12), στο 5’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε κατακόρυφα, με τους γηπεδούχους να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +4 (28-24).

Ντέρμπι ήταν τα πρώτα τέσσερα λεπτά της δεύτερης περιόδου, με τη διαφορά να ήταν στον πόντο (37-36). Στη συνέχεια, οι «νυχτερίδες» πάτησαν το… γκάζι και ξέφυγαν στο +10 (49-39), στο 17’. Η απάντηση της Μακάμπι ήρθε με τον Άνταμς (49-43), αλλά ο Ράντεμπο έστειλε τη Βαλένθια στα αποδυτήρια με το +10 (55-45).

Εντυπωσιακό ξεκίνημα από την «ομάδα του λαού» στο δεύτερο μέρος, όπου με μπροστάρηδες τους Κόλσον και Μπόλντγουιν έκανε επιμέρους σκορ 4-16, παίρνοντας ξανά το προβάδισμα (59-61), στο 24’. Έκτοτε, η Μακάμπι είχε τον έλεγχο και με τα τρίποντα του ΝτιΜπαρτολομέο έφτασε στο +10 (67-77), στο 28’. Τα τελευταία λεπτά, ανήκαν στους γηπεδούχους, οι οποίοι με τους Έβανς και Χάρπερ μείωσαν στον πόντο (78-79), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Μπόλντγουιν και Κόλσον έστειλαν τη Μακάμπι στο +5 (80-85), στην αρχή της τέταρτης περιόδου και στη συνέχεια στο +7 (82-89), στο 35’. Η Βαλένθια απάντησε με τρίποντα και μείωσε στον πόντο (90-91), στο 38’. Ακολούθησε 1/2 βολές από τον Νίμπο και 2/2 από τον Τζόουνς για την ισοφάριση (92-92), στα 41,6’’ πριν τη λήξη. Το καλάθι του Μπόλντγουιν έβαλε ξανά μπροστά (92-94), στα 24,5’’. Στα 10,8’’ ο Χάρπερ έκανε 1/2 βολές (93-94), με τον Μπόλντγουιν να κάνει λάθος στα 3,2’’, με τον Τζόουνς να αστοχεί στην τελευταία επίθεση και τη Μακάμπι να παίρνει τη νίκη!

Τα δεκάλεπτα: 28-24, 55-45, 78-79, 93-94