Euroleague

Έκανε το «μπαμ» και έριξε στα… σχοινιά την Εφές η Βιλερμπάν!

Αν και παραλίγο να «μασήσει» στο comeback της Εφές, με ένα καθοριστικό τρίποντο του Λι στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Βιλερμπάν νίκησε 84-80, ρίχνοντας τους Τούρκους στο καναβάτσο!

«Ψαλίδισε» τις ελπίδες της Εφές για τη δεκάδα η Βιλερμπάν!

Οι πρωταθλητές Τουρκίας επέστρεψαν από το -18, αλλά με ένα καθοριστικό τρίποντο του Πάρις Λι στα 4,8’’ πριν τη λήξη, η ASVEL πανηγύρισε τη νίκη 84-80!

Οι Γάλλοι ανέβηκαν στο 7-22 παραμένοντας φυσικά στην προτελευταία θέση, ενώ από την άλλη η ομάδα του Τόμισλαβ Μιγιάτοβιτς απομακρύνθηκε από τη ζώνη των Play-In, καθώς υποχώρησε στο 12-17.

Κορυφαίοι για τη Βιλερμπάν ήταν οι Τιμοτέ Λουβαβού-Καμπαρό και Ντεσόν Τόμας με 21π. και 20π. αντίστοιχα.

Από την Εφές, ξεχώρισαν οι Γουίλ Κλάιμπερν και Ντάριους Τόμπσον με 16π. και 15π.

Καλύτερο ξεκίνημα από τη Βιλερμπάν, η οποία είχε από νωρίς το προβάδισμα και έφτασε στο +7 (12-5), στο 5’. Στη συνέχεια, η Εφές έβγαλε αντίδραση και πλησίασε στο καλάθι (16-14), αλλά χάρη στον Λι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +3 (19-16).

Το ίδιο καλά συνέχισε η ASVEL και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να πάει στο +10 (34-24), στο 14’. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν με τον Κλάιμπερν και μείωσαν (36-30), με τη Βιλερμπάν να απαντά με τον Λουβαβού-Καμπαρό για το νέο +10 (43-33), στο 18’. Ο Τόμπσον έκανε ένα σερί 6-0 για τους Τούρκους, αλλά το τρίποντο του Τζάκσον έστειλε τους Γάλλους στα αποδυτήρια με το +7 (46-39).

Με μεγάλους πρωταγωνιστές τους Τόμας και Λάιτι η Βιλερμπάν μπήκε… φουριόζα στο δεύτερο μέρος, πηγαίνοντας τη διαφορά στο +12 (57-45), στο 25’. Η Εφές έκανε ένα σερί 5-0 (57-50), με τους Γάλλους να απαντούν με ένα 8-0 από Τόμας και Ντε Κολό για το +15 (65-50), με τον Λάρκιν να μειώνει σε 65-52 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με σερί 5-0 από τον Λουβαβού-Καμπαρό η Βιλερμπάν ξέφυγε στο +18 (70-52) στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, το οποίο διατήρησε (74-56), μέχρι το 32’. Στη συνέχεια, η Εφές έγινε πολύ πιεστική στην άμυνα αναγκάζοντας σε απανωτά λάθη τους γηπεδούχους, ενώ με μπροστάρηδες τους Τζόουνς και Κλάιμπερν έκανε σερί 11-0 και μείωσε (74-67), στο 35’. Το τρίποντο ο Τόμας έδωσε «ανάσα» στην ASVEL, αλλά Κλάιμπερν και Μπομπουά έφεραν τους Τούρκους ακόμη πιο κοντά (79-75), στο 38’. Με τον Λουβαβού-Καμπαρό η Βιλερμπάν ξέφυγε στο +6 (81-75), αλλά Μπομπουά και Λάρκιν έφεραν το ματς στον πόντο (81-80), στα 28’’ πριν τη λήξη. Στην επόμενη επίθεση ο Λι έβαλε ένα μεγάλο τρίποντο (84-80), στα 4,8’’ και έδωσε τη νίκη στους Γάλλους!

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 46-39, 65-52, 84-80