Euroleague

Η Βιλερμπάν «πάτησε» και την Αρμάνι στη Γαλλία

Με ένα φανταστικό τέταρτο δεκάλεπτο, η Βιλερμπάν πήρε τρίτη διαδοχική νίκη στο «Αστρομπάλ», αυτή τη φορά επί της Αρμάνι Μιλάνο με 78-69.

Με επιμέρους σκορ τέταρτου δεκαλέπτου 26-13, η Βιλερμπάν επιβλήθηκε της Αρμάνι Μιλάνο στο «Αστρομπάλ» με 78-69 και πήρε τρίτη διαδοχική εντός έδρας νίκη στην Euroleague και τέταρτη σερί συνολικά. Στο 10-13 το ρεκόρ των Γάλλων, στο 15-7 των Ιταλών, που ηττήθηκαν μετά από 6 διαδοχικές νίκες.

Λάιτι (16π.), Γιαμπουσέλε (14π.), Φαλ (14π., 12ριμπ.) και Κόουλ ήταν οι πρωταγωνιστές για τους νικητές, ενώ Σιλντς (18π.) και ΛεΝτέι (14π.) διακρίθηκαν για την ομάδα του Μεσίνα.

Στο ξεκίνημα του αγώνα, η Αρμάνι κατάφερε να έχει ένα ελαφρύ προβάδισμα, κυρίως χάρη στον Σιλντς που είχε 10 πόνους στο α’ δεκάλεπτο. Από την άλλη, πρωταγωνιστής επιθετικά για την Αρμάνι ήταν ο Ζακ ΛεΝτέι, την ώρα που Πάντερ (2/12 εντός πεδιάς) και Ντιλέινι (2/12 soyt) ήταν άστοχοι σε όλη τη διάρκεια του ματς.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η Αρμάνι κατάφερε να πάρει διψήφια διαφορά (39-49), όμως η Βιλερμπάν με καλή άμυνα και σωστές επιθέσεις, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 51-51. Στη συνέχεια,ο Νόρις Κόουλ ανέλαβε δράση έφερε το προβάδισμα στους Γάλλους (68-62). Από τη στιγμή που τον συνέδραμαν και οι Γιαμπουσέλε και Λάιτι, η διαφορά ανέβηκε στο +9 (73-64) 1:50 πριν το φινάλε και ο νικητής δεν μπορούσε πλέον να αλλάξει.