Euroleague

Χοντρό… χουνέρι της Βιλερμπάν στον Ερυθρό Αστέρα με κατοστάρα!

Ένα γερό… χαστούκι έδωσε στον Ερυθρό Αστέρα η Βιλερμπάν, νικώντας τον 100-91, στο ντεμπούτο του Πουπέ στον πάγκο της!

Ανώμαλη… προσγείωση για τον Ερυθρό Αστέρα στη Λιόν!

Έπειτα από δύο σερί νίκες, οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου παρουσιάστηκαν πολύ κατώτεροι των περιστάσεων, γνωρίζοντας την ήττα 100-91 από τη Βιλερμπάν, στο «Αστρομπάλ»!

Στο ντεμπούτο του Πιερίκ Πουπέ, η ASVEL πέτυχε τη δεύτερη απανωτή της νίκη, πηγαίνοντας στο 4-16. Από την άλλη, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχώρησε στο 8-12.

Κορυφαίος για τη Βιλερμπάν ήταν ο Πάρις Λι με 23 πόντους και 7 ασίστ, ενώ πολύ καλή εμφάνιση από τον Ζοφρέ Λοβέρν με 17 πόντους και μάλιστα με 7/7 δίποντα και 3/3 βολές!

Από τον Ερυθρό Αστέρα, ξεχώρισε ο Νεμάνια Νέντοβιτς με 26 πόντους, με τον Γιάγκο Ντος Σάντος να προσθέτει 16π. και 9 ασίστ.

Καλύτερο ξεκίνημα από τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος αρχικά πήγε στο +5 (7-12) και παρά τον γρήγορο ρυθμό του παιχνιδιού, έφτασε ακόμη και στο +9 (16-25), στο 7’. Ωστόσο, τα τελευταία λεπτά ανήκαν στη Βιλερμπάν και χάρη στον Γιαακόβ έκανε σερί 9-0, μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου για την ισοπαλία (25-25).

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες ήταν μαζί (45-45), μέχρι το 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, οι «ερυθρόλευκοι» δεν σημείωσαν καλάθι, με τον Εντιαγέ να διαμορφώνει το 48-45 του πρώτου ημίχρονου.

Ο Φαλ έστειλε στο +5 (50-45) τη Βιλερμπάν στην αρχή του δεύτερου μέρους, με τον Ερυθρό Αστέρα να απαντά με επιμέρους σκορ 8-2 για το προσπέρασμα (52-53), στο 22’. Οι Γάλλοι αντέδρασαν για το δικό τους +5 (58-53), διατηρώντας το προβάδισμά τους μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου (70-67).

Με περισσότερη… ορμή ξεκίνησε στην τέταρτη περίοδο η Βιλερμπάν, με αποτέλεσμα να ξεφύγει αρχικά στο +9 (83-74) και με τρίποντο του Λι στο +11 (88-77), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βγήκε εκτός αγώνα, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν ακόμη και στο +15 (98-83) και να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 100-91.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 48-45, 70-67, 100-91