Euroleague

Επιβίωσε στο θρίλερ με Ερυθρό Αστέρα η Βιλερμπάν

Σε ένα ματς που έσπασαν... καρδιές, η Βιλερμπάν επικράτησε 69-67 του Ερυθρού Αστέρα και ανέβηκε στο 9-11. Μοιραίος ο Ντόμπριτς για τους Σέρβους, αφού αστόχησε σε τρίποντο νίκης στο φινάλε του αγώνα.

Όρθια στο θρίλερ! Η Βιλερμπάν λύγισε τον Ερυθρό Αστέρα (69-67) στο «Αστρομπάλ» σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι και επανήλθε στις νίκες μετά από 2 αγώνες.

Τζόουνς (17 πόντοι, 5 ασίστ) και Λακόμπ (17 πόντοι, 7 ριμπάουντ) οι κορυφαίοι για τη γαλλική ομάδα, που ανέβηκε στο 9-11.

Από την άλλη, οι Σέρβοι υποχώρησαν στο 7-12, ενώ είχαν διακριθέντες τους Ντόμπριτς (20 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Γουάιτ (12 πόντοι, 4 ριμπάουντ).

Ο Ερυθρός Αστέρας είχε περισσότερες λύσεις στο ξεκίνημα και με επιμέρους σκορ 11-2, ξέφυγε με +8 (7-15 στο 7’). Την ίδια ώρα, η Βιλερμπάν δεν είχε ρυθμό επιθετικά και μοιραία έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο -6 (11-17).

Οι Σέρβοι μπήκαν… φουριόζοι στη 2η περίοδο και με σερί 8-0, εκτοξεύτηκαν στο +14 (11-25 στο 13’). Οι γηπεδούχοι δεν έβρισκαν στόχο με κανέναν τρόπο και μοιραία δεν κατάφεραν να πλησιάσουν. Το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε με τους φιλοξενούμενους να έχουν διψήφια διαφορά (25-35).

Το 3ο δεκάλεπτο ωστόσο είχε εντελώς διαφορετική μορφή, με τη Βιλερμπάν να πράττει ολική ανατροπή. Με τους Τζόουνς και Λακόμπ να εκτελούν, η ομάδα του Πάρκερ ψαλίδισε τη διαφορά (35-37 στο 24’), αλλά ο Ερυθρός Αστέρας απομακρύνθηκε εκ νέου (37-43 στο 26’). Με τον Γκιστ να μπαίνει στην εξίσωση, οι Γάλλοι έτρεξαν σερί 7-0 (44-43), ενώ έκλεισαν την περίοδο με βραχεία κεφαλή (49-48).

Η 4η περίοδος εξελίχθηκε σε ματς για… γερά νεύρα. Οι Σέρβοι εμφανίστηκαν πιο συγκεντρωμένοι και με τον Κάλινιτς να δίνει λύσεις, πήραν μικρό προβάδισμα (58-63 στο 36’). Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με 6-0 (64-63 στο 38’) και κάπου εκεί έπεσαν… κορμιά. Με καλάθι του Ντόμπριτς στα 38’’, η ομάδα του Ράντονιτς ισοφάρισε (67-67), αλλά ο Τζόουνς έγραψε το τελικό 69-67 στα 26’’, αφού ο Ντόμπριτς αστόχησε σε τρίποντο νίκης στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 25-35, 49-48, 69-67.

Βιλερμπάν-Ερυθρός Αστέρας 69-67