Euroleague

Κάζο της Φενέρμπαχτσε από τη Βιλερμπάν!

Η Φενέρμπαχτσε ήταν εκτός τόπου και χρόνου στη Γαλλία, με τη Βιλερμπάν να κάνει... πάρτι και να παίρνει ακόμη μία σπουδαία νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα, επικρατώντας 91-77.

Ήταν εκτός τόπου και χρόνου και γνώρισε κάζο από τη Βιλερμπάν η Φενέρμπαχτσε (91-77)!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν σαν να μην... ταξίδεψε ποτέ στη Γαλλία, με τους γηπεδούχους να κάνουν πάρτι και να παίρνουν ακόμη μία σπουδαία νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα. Από την άλλη, το σύνολο του Δημήτρη Ιτούδη δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ήττα της Μπαρτσελόνα, αφήνοντας, προσωρινά, μόνη πρώτη τη Ρεάλ.

Συγκλονιστική εμφάνιση του Ντε Κολό με 26 πόντους, δεν ήταν αρκετοί οι 22π. τους Έντουαρτς στους φιλοξενούμενους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν... καυτοί στην αναμέτρηση και προηγήθηκαν με 11-0 στο 3’ και με 16-2 στο 4’. Ο Μποστ με το τέταρτο συνεχόμενό του τρίποντο έκανε το 19-4, με τη Φενέρ να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό τους και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 25-12.

Ο Μπούκερ μείωσε στους 9 στο 12’ (25-16), με τον Πονς να κάνει το 29-16, ένα λεπτό αργότερα. Ο Μποστ «χτύπησε» για 5η φορά από τα 6.75, με τη Βιλερμπάν να έχει double score (34-17), ενώ ο Ντε Κολό έκανε το 39-21 στο 16’. Ο Νουά σημείωσε το 48-30 λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με αυτό να ολοκληρώνεται με 48-33.

Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προσπάθησε να... επιστρέψει στο παιχνίδι, με τον Μπούκερ να μειώνει σε 50-38 στο 22’, ωστόσο οι Γάλλοι ήταν σε εξαιρετικό βράδυ και διατηρούσαν σταθερά τη διαφορά που είχαν πάρει από το πρώτο μέρος, με την τρίτη περίοδο να τελειώνει με 71-55.

Η Φενέρ ψαλίδισε τη διαφορά στο -12 στο 33’ (75-63). Στη συνέχεια, ο Ντε Κολό αναθερμάνθηκε και έκανε το 84-68 στο 34’, φτάνοντας τους 26 πόντους. Η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν τυπική διαδικασία, με τη Βιλερμπάν να φτάνει σε μία πολύ μεγάλη νίκη με 91-77!

Τα δεκάλεπτα: 25-12, 48-33, 71-55, 91-77