Euroleague

Απέδρασε με οριακή νίκη από την έδρα της Βιλερμπάν η Μακάμπι Τελ Αβίβ

Με την οριακή νίκη 94-91 έφυγε από την έδρα της Βιλερμπάν για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας η Μακάμπι Τελ Αβίβ, επικρατώντας σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ' όλη τη διάρκειά του!

Την οριακή νίκη με 94-91 πανηγύρισε στην έδρα της Βιλερμπάν για τη 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας η Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Σε ένα παιχνίδι που ήταν ντέρμπι καθ’ όλη τη διάρκειά του, με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια, οι Ισραηλινοί κατάφεραν να επικρατήσουν έχοντας για μεγάλο τους πρωταγνωιστή τον Μπόλντγουιν, ο οποίος πέτυχε το καθοριστικότερο καλάθι και ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς, με 21 πόντους!

Έτσι, η Μακάμπι βελτίωσε το ρεκόρ της σε 7-5 και ανέβηκε στην 6η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Βιλερμπάν έπεσε στο 2-10, συγκατοικώντας στην τελευταία θέση με την Άλμπα.

Εκτός από τον Μπόλντγουιν, πολύ καλή εμφάνιση για λογαριασμό των νικητών πραγματοποίησαν επίσης οι Σόρκιν (15π, 8 ριμπ), Μπράουν (16π, 6 ριμπ, 4 ασίστ) και Κόλσον (15π, 5 ριμπ), ενώ για τη Βιλερμπάν ξεχώρισαν Λοβέρν (23π, 9 ριμπ), Ντε Κολό (22π, 4 ασίστ) και Λουβάβου-Καμπαρό (19π).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν «κρύες». Λάθη, κακές επιθέσεις και χαμένα σουτ, με τις δύο ομάδες να πετυχαίνουν μόλις 4 πόντους συνολικά στα 3,5 πρώτα αγωνιστικά λεπτά. Η Βιλερμπάν κυριάρχησε στα ριμπάουντ, με τον Λουβάβου-Καμπαρό να σκοράρει τέσσερις σερί δικούς του πόντους για το 6-4. Ο Λορέντζο Μπράουν έβαλε το πρώτο τρίποντο για το 6-7 και στη συνέχεια το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, πριν οι Σκοτ και Τζάκσον βάλουν μπροστά τους γηπεδούχους με 19-14 και ο Μπλατ ευστοχήσει με ταμπλό σε απίθανο buzzer-beater από το κέντρο, για το 19-17 της πρώτης περιόδου.

Με ένα σερί 7-0 στο ξεκίνημα του δευτέρου δεκαλέπτου, η Μακάμπι πέρασε μπροστά με 24-19, ο Ντε Κολό απάντησε με τρίποντο για το 22-24, όμως οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν με 9 ακόμα αναπάντητους πόντους, ξεφεύγοντας για πρώτη φορά στο ματς με διψήφια διαφορά (22-33), χάρη σε διαδοχικά καρφώματα του Νίμπο. Η Βιλερμπάν όμως απάντησε άμεσα, φτιάχνοντας δικό της σερί 15-0 με πρωταγωνιστή τον Λοβέρν και μπαίνοντας ξανά στη θέση του «οδηγού» (37-33). Μπόλντγουιν, Κόλσον και Μπράουν με συνεχόμενα τρίποντα «ξεκόλλησαν» τους φιλοξενούμενους για το 41-42, πριν ο Πάρις Λι σκοράρει και εκείνος για τρεις, διαμορφώνοντας το 46-45 του συναρπαστικού πρώτου ημιχρόνου.

Το προβάδισμα συνέχισε να αλλάζει χέρια και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με τον Λουβάβου-Καμπαρό να κάνει το 54-51 με τρίποντο και φάουλ, ενώ έφτασε τους 14 προσωπικούς πόντους με λέι απ, για το 56-53. Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπόλντγουιν, η Μακάμπι πέρασε ξανά μπροστά, με 58-62, ενώ Μπλατ και Σόρκιν «υπέγραψαν» το 66-70, μπαίνοντας στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο.

Συναρπαστική και η τέταρτη περίοδος του ματς, με τη Μακάμπι να ξεφεύγει με +5 (70-75), αλλά τη Βιλερμπάν να περνάει ξανά μπροστά (80-79), χάρη σε τρίποντο του Λοβέρν. Στο τελευταίο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 90-85 χάρη σε βολές του Μπράουν και καλάθι του Μπόλντγουιν, ο οποίος ήταν εκείνος που «έγραψε» και το 89-92, πριν ο Ντε Κολό μειώσει στον πόντο, με 3,8'' να απομένουν για το φινάλε. Ο Μπράουν ευστόχησε στις βολές για το 91-94 και ο Μπόλντογουιν τάπωσε τον Ντε Κολό σε προσπάθεια ισοφάρισης με τη λήξη!

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 46-45, 66-70, 91-94