Euroleague

Σόκαρε και τη χαλαρή Μπαρτσελόνα η Βιλερμπάν

Σε ένα δραματικό ματς, η Βιλερμπάν νίκησε στο "Αστρομπάλ" 76-72 την Μπαρτσελόνα για την 34η και τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Ευρωλίγκας κι έκανε την έκπληξη της βραδιάς.

Το ματς:
Ανώτερη η Βιλερμπάν στο πρώτο δεκάλεπτο, είχε το πάνω χέρι με μπροστάρηδες τους Φαλ και Λι, ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο στο +6 για το 24-18. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «μπλαουγκράνα» μείωσαν στο -2 με ένα 3-7 (27-25) και πέρασαν μπροστά με το τρίποντο του Βέσελι (33-34).

Οι Γάλλοι πλησίαζαν, αλλά το σύνολο του Ρότζερ Γκριμάου είχε τις λύσεις για να έχει το προβάδισμα, με τον Ρούμπιο να πετυχαίνει το 38-42, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι βελτιώθηκαν αισθητά στο δεύτερο μέρος και πήραν το προβάδισμα (51-47 στο 25’), όμως, στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν απόλυτα ισορροπημένο και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε ισόπαλη στο 57-57.

Ανάλογο έργο και στην τελευταία περίοδο, με την Μπαρτσελόνα να περνάει μπροστά με ένα 0-8 (66-68), αλλά οι τρεις βολές του Ντε Κολό έδωσαν εκ νέου το προβάδισμα στη Βιλερμπάν για το 69-68. To προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται, με τον Πάουλι να κάνει το 71-72. Εκεί, οι πρωταθλητές Γαλλίας έκαναν 4-0 σερί με πρωταγωνιστή τον Λι κι έφτασαν στη δεύτερη συνεχόμενη νίκη, αφήνοντας τέταρτους τους "μπλαουγκράνα" και μένοντας οι ίδιοι 17οι.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 38-42, 57-57, 76-72