Euroleague

Ασταμάτητη Μπασκόνια πέρασε και από τη Βιλερμπάν!

Με κορυφαίο τον Χάουαρντ και αντεπίθεση στο δεύτερο μέρος, η Μπασκόνια επικράτησε 88-81 της Βιλερμπάν, για την τέταρτη σερί της νίκη.

Πήρε… φόρα η Μπασκόνια!

Παρά τις απουσίες τους και ότι βρέθηκαν ακόμη και στο -16, οι Βάσκοι επικράτησαν 88-81 της Βιλερμπάν, για την τέταρτη σερί τους νίκη που τους πήγε στο 5-4.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν ο Μάρκους Χάουαρντ με 35 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ με 19π. και 13π. έκανε ο Τσίμα Μονέκε.

Από την άλλη, η ASVEL, η οποία έπεσε στο 2-7 και έχασε ξανά τον Ποτσέκο με δεύτερη τεχνική ποινή, ξεχώρισε ο Μάικ Σκοτ με 22 πόντους.

Καταιγιστικό ρυθμό είχε από νωρίς η αναμέτρησης, με τη Βιλερμπάν να τον ορίζει, την Μπασκόνια να προσπαθεί να ακολουθήσει και το πρώτο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 30-20. Οι Γάλλοι συνέχισαν το ίδιο δυνατά και στο δεύτερο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +16 (39-23), στο 12’. Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Βάσκοι ανέβασαν… στροφές και με Χάουαρντ και Κοστέλο μείωσαν στο -7 (49-42), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στην αρχή του δεύτερου μέρους, η Βιλερμπάν ξέφυγε ξανά στο +12 (54-42), διατηρώντας τη διψήφια διαφορά της (58-48), μέχρι το 23’. Εκεί, η Μπασκόνια πάτησε το… γκάζι και με σερί 11-0 πέρασε μπροστά (58-59), στο 26’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Βάσκοι είχαν τον έλεγχο, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +8 (65-73) και τον Ποτσέκο να αποβάλλεται με δεύτερη τεχνική ποινή πριν τη λήξη!

Πολύ σκληρό και με χαμηλό σκορ ήταν το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν (79-79), στο 36’. Εκεί, οι Βάσκοι έκαναν την τελική αντεπίθεση και παίρνοντας τον έλεγχο με Κοστέλο και Χάουαρντ έκαναν σερί 9-0 (79-87), παίρνοντας τη νίκη με το τελικό 81-88.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 49-42, 65-73, 81-88