Euroleague

Πήρε το Derby d’ Italia η Μπολόνια και κράτησε το Μιλάνο στα… χαμηλά!

Με τον Αμπάς να δίνει το έναυσμα και τον Λούντμπεργκ να «καθαρίζει» στο τέλος η Βίρτους Μπολόνια νίκησε 86-79 την Αρμάνι Μιλάνο που είχε 5 παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και τον Σιλντς με 21 αλλά...

Μετά από ένα σπουδαίο παιχνίδι, η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο με 86-79 στο ιταλικό ντέρμπι, για την 8η αγωνιστική της φετινής Euroleague.

Man of the match για τους νικητές ο Λούντμπεργκ με 19 πόντους, 14 εξ αυτών στο τελευταίο δεκάλεπτο, αλλά και 5 ριμπάουντ, ο Αμπάς ήταν εκείνος που… ξεκίνησε την αντεπίθεση, ενώ ο Σενγκέλια είχε 14 πόντους και 6 ριμπάουντ και ο Χάκετ πρόσθεσε άλλους 10, με 7 ασίστ!

Κορυφαίος των ηττημένων ο Σιλντς, με 21 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα, 16 είχε ο Μίροτιτς με 7 «σκουπίδια», ενώ ο Λο συνεισέφερε άλλους 13 πόντους και 6 ασίστ…

Η Βίρτους έφτασε στο 6-2 και παρέμεινε 3η, την ώρα που η Αρμάνι έπεσε στο 2-6 και φιγουράρει στην 16η θέση της βαθμολογίας.

Το ματς:
Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με το… τζάμπολ και το διατήρησαν σε όλο το πρώτο δεκάλεπτο, που είχε πάντως και αρκετά «κενά» διαστήματα, με τις δύο ομάδες να μην βρίσκουν εύκολα σκορ αρχικά. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Αρμάνι, η οποία προηγήθηκε τέσσερις φορές με πέντε πόντους και μια με έξι (σ.σ. 5-0, 12-7, 20-15, 23-17, 25-20 και τελικά 26-21) ήταν ο Σιλντς με 9 πόντους και 3 ασίστ και τον Χάινς να προσθέτει 6 και 3 ριμπάουντ. Με τον Μπελινέλι να πετυχαίνει 8 πόντους για την Βίρτους σε αυτό το διάστημα.

Αντιθέτως, στην δεύτερη περίοδο ο Ντόμπριτς με 8 πόντους έγινε παράγοντας του παιχνιδιού, φέρνοντάς το μάλιστα σε απόλυτη ισορροπία στα μέσα του. Με τον Σέρβο άσο να ισοφαρίζει σε 33-33 για λογαριασμό των γηπεδούχων… Από εκεί και μετά… ανέλαβε δράση ο Αμπάς που έφτασε τους 10 πόντους και έδωσε το προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του, με 43-40, σχεδόν ένα λεπτό πριν τη λήξη! Ο Λο είχε κι αυτός 10 πόντους στο ίδιο διάστημα από πλευράς Μιλάνο, όμως δύο βολές του Λούντμπεργκ «έγραψαν» το 45-40 της ανάπαυλας.

Η Αρμάνι μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο με 6-0 σερί και ανάκτηση του προβαδίσματός της στο πρώτο 1,5 λεπτό, για να ακολουθήσει στη συνέχεια διαρκής εναλλαγή στο σκορ, μέχρι που έγινε το 54-50 με τον Φόιγκτμαν να φτάνει τους 6 πόντους σε αυτό το διάστημα και τον Λούκα Μπάνκι να παίρνει time out. Με 5 διαδοχικούς πόντους από τον Χάκετ, η Μπολόνια «επέστρεψε» αμέσως μετά ενώ πήγε και στο +4 (60-56), για να έρθουν δύο συνεχόμενα τρίποντα των Μίροτιτς-Σίλντς (σ.σ. έφτασαν 11 και 14 πόντους αντίστοιχα) και το 60-62. Μετά από διαδοχικά λάθη εκατέρωθεν και σχεδόν δύο λεπτά χωρίς σκορ, ο Αμπάς πέτυχε το 63-62, ενώ ο Σενγκέλια διαμόρφωσε το 65-63.

Οι δύο ομάδες ήταν νευρικές στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου όπου πέρασαν σχεδόν δύο λεπτά για να μπει καλάθι, δια χειρός Λούντμπεργκ για το 67-63. Μάλιστα, ο Δανός γκαρντ πέτυχε καλάθι και φάουλ, δίνοντας αέρα επτά πόντων στην Βίρτους, με το Μιλάνο να μην μπορεί να βρει λύσεις και τον Ετόρε Μεσίνα να καλεί εσπευσμένα time out! O Λούντμπεργκ παρέμεινε… on fire, φτάνοντας τους 10 πόντους στην περίοδο για το +7 των γηπεδούχων, σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη (75-68), με τον Φόιγκτμαν να «μαζεύει» την διαφορά στη συνέχεια με πέντε δικούς του πόντους (77-73). Ενώ με τρίποντο του Σιλντς, το ματς πήγε στο καλάθι (81-79), σχεδόν ένα λεπτό πριν τη λήξη… Ένα ακόμα «πεντάποντο» του Λούντμπεργκ, όμως, διαμόρφωσε το τελικό 86-79 και έδωσε το έναυσμα για πανηγύρια στις κερκίδες!

Τα δεκάλεπτα: 21-26, 24-14, 20-23, 21-16.