Euroleague

Πέρασε και από την Μπολόνια σε ματς… ροντέο η Εφές!

Έπειτα από ένα ματς που παραλίγο να… ανατιναχτεί λόγω Τεόντοσιτς, ο οποίος αποβλήθηκε στο 35', η Εφές νίκησε 85-80 τη Βίρτους, μέσα στην Μπολόνια!

Φιλόξενη η Ιταλία για την Εφές!

Οι back-to-back πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν το 2/2 στη «διαβολοβδομάδα», καθώς μετά την Αρμάνι Μιλάνο, νίκησαν 85-80 τη Βίρτους, μέσα στην Μπολόνια.

Τρίτο σερί ροζ φύλλο για την ομάδα του Αταμάν, που την ανέβηκε στο 5-5, ενώ από την άλλη οι Ιταλοί υποχώρησαν στο 4-6.

Στο 4:25'' πριν από τη λήξη, ο Τεόντοσιτς αποβλήθηκε με ντισκαλιφιέ, καθώς κινήθηκε απειλητικά κατά του διαιτητή.

Κορυφαίος της Εφές ο Κλάιμπερν με 21 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ ο Μπομπουά πρόσθεσε άλλους 19π.

Από την ομάδα του Σκαριόλο, ξεχώρισε ο Λούντμπεργκ με 22 πόντους και από 15π. είχαν οι Μίκι και Οτζελέγε.

Χαμηλός ήταν ο ρυθμός στην αρχή, με τη Βίρτους να είχε ένα μικρό προβάδισμα (10-7), μέχρι το 4’. Εκεί, ο Μπράιαντ πήρε… μπρος και έσπρωξε την Εφές σε σερί 8-0 για το +5 (10-15), στο 7’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Τούρκοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, κλείνοντας την πρώτη περίοδο μπροστά (18-19).

Ίδια ήταν η εικόνα του ματς και στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου, με την Εφές να πηγαίνει στο +6 (20-26), στο 13’. Η Βίρτους αντέδρασε και πλησίασε στον πόντο (25-26), αλλά οι παίκτες του Αταμάν δεν έχασαν τη συγκέντρωσή τους και το προβάδισμα, με τους Μπομπουά και Κλάιμπερν να τους στέλνουν στα αποδυτήρια με το +6 (34-40).

Καλύτερο ξεκίνημα από τη Βίρτους στο δεύτερο μέρος, με αποτέλεσμα να πλησιάσει στο καλάθι (40-42) και με τον Λούντμπεργκ κρατούνταν κοντά (45-48), στο 23’. Ακολούθησε μία… καταιγίδα από Κλάιμπερν και Εμπάι, με την Εφές να ξεφεύγει στο +16 (47-63), στο 26’. Στα τελευταία λεπτά, οι παίκτες του Αταμάν… σίγησαν με τους Ιταλούς να κλείνουν την τρίτη περίοδο με σερί 6-0 (53-63).

Δυνατά μπήκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο η Εφές, με τον Μίτσιτς να στέλνει τη διαφορά στο +12 (60-72), στο 33’. Η Βίρτους αντέδρασε και πλησίασε στο -5 (69-74), στα 4:25’’ πριν από τη λήξη, όπου εκεί ο Τεόντοσιτς πήγε να… τινάξει το παιχνίδι και αποβλήθηκε. Το συμβάν αυτό βοήθησε τελικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι με Λούντμπεργκ και Μίκι πλησίασαν στον πόντο (76-77), στο 38’. Ένα μεγάλο τρίποντο του Κλάιμπερν έστειλε τους Τούρκους στο +4 (76-80), στο 39’. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν εκ νέου και μείωσαν στο τρίποντο (80-83), με τον Μίτσιτς να κάνει λάθος στην επαναφορά στα 7,3’’ πριν τη λήξη, αλλά το σουτ έξω από τα 6,75μ. του Κορντινιέ να ήταν άστοχος και τις βολές του Μπράιαντ να διαμορφώνουν το τελικό 80-85.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 34-40, 53-63, 80-85

Βίρτους Μπολόνια-Εφές 80-85