Euroleague

«Κουρέλιασε» την Αρμάνι και έμεινε… ζωντανή για τα playoffs η Εφές!

Μία εντυπωσιακή Εφές συνέτριψε 89-69 την Αρμάνι Μιλάνο και διατήρησε τις ελπίδες της να προλάβει τα playoffs!

Με πολυφωνία στην επίθεση και κυριαρχώντας από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, η Εφές συνέτριψε 89-69 την Αρμάνι Μιλάνο και ανέβηκε στο 15-16, που τη διατηρεί σε τροχιά οκτάδας.

Στο 14-17 υποχώρησαν οι Ιταλοί, οι οποίοι βλέπουν πλέον το… όνειρο να σβήνει.

Πέντε παίκτες της ομάδας του Αταμάν είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Κορυφαίος ήταν ο Λάρκιν με 18π., με τον Κλάιμπερν να προσθέτει 16π. και τον Μίτσιτς 15π.

Από την Αρμάνι, ξεχώρισε ο Λουβαβού-Καμπαρό με 19 πόντους.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες στα πρώτα τέσσερα λεπτά (10-11). Στη συνέχεια, ο Κλάιμπερν πάτησε το… γκάζι για το +6 (20-14), το οποίο διατήρησε η Εφές μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου (22-16).

Με τους Λάρκιν και Μπράιαντ να μπαίνουν πολύ ορεξάτοι στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι όχι μόνο διατηρούσαν το προβάδισμά τους, αλλά πήγαν στο +13 (40-27), στο 17’. Οι Νέιπιερ και Ντέιβις προσπάθησαν να κρατήσουν τους Ιταλούς, ωστόσο η ομάδα του Αταμάν πήγε στα αποδυτήρια με το +15 (47-32).

Το… πάρτι της Εφές συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος και με την Αρμάνι να δείχνει ανήμπορη να αντιδράσει, η διαφορά εκτοξεύτηκε στο +23 (66-43), στο 27’. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε δραματικά η εικόνα του ματς, με τους Τούρκους να κλείνουν την τρίτη περίοδο στο +20 (68-48).

Η ομάδα του Αταμάν είχε τον πλήρη έλεγχο και στο τέταρτο δεκάλεπτο και αφού διατηρούσε σταθερά τη μεγάλη της διαφορά, έφτασε στη νίκη με το τελικό 89-69.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 47-32, 68-48, 89-69