Euroleague

«Ήρωας» Μίτσιτς… ξέρανε τον Ερυθρό Αστέρα!

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μίτσιτς και τις 2/2 βολές στα 0,9’’, η Εφές κατέβαλε την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα, επικρατώντας 84-83.

Απίθανος Βασίλιε Μίτσιτς κράτησε όρθια την Εφές!

Με ένα τρομερό κρεσέντο του Σέρβου γκαρντ στην τέταρτη περίοδο, αλλά και την ψυχραιμία του από τη γραμμή των βολών στα 0,9’’ πριν τη λήξη, οι πρωταθλητές Ευρώπης νίκησαν 84-83 τον μαχητικό Ερυθρό Αστέρα.

Έτσι, η ομάδα του Αταμάν ανέβηκε στο 9-8, ενώ από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» του Βελιγραδίου υποχώρησαν στο 7-10. Μοιραίος για τους ηττημένους ο Κάλινιτς, ο οποίος είχε 0/2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Πρώτος σκόρερ της Εφές ήταν ο Πλάις με 23 πόντους, με τον Μίτσιτς να είχε 21π., εκ των οποίων οι 15π. στην τελευταία περίοδο.

Από το σύνολο του Ράντονιτς, ο μοιραίος Κάλινιτς είχε 20 πόντους.

Εκρηκτικό ξεκίνημα από την Εφές, η οποία πήγε στο νταμπλ-σκορ (18-9), στα πρώτα πέντε λεπτά. Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε με μπροστάρη τον Γουάιτ, αλλά οι Τούρκοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +10 (31-21). Μέσα από την άμυνά τους, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν σερί 9-0 στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου (31-30), ενώ στη συνέχεια πήγαν ακόμη και στο +5 (39-44), στο 18’. Στα τελευταία λεπτά, η ομάδα του Αταμάν αντέδρασε με τον Πλάις, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν το προβάδισμά τους (43-46) μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Η Εφές έμενε κοντά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους (50-52), με τον Λάζιτς να στέλνει τον Ερυθρό Αστέρα στο +9 (53-62), στο 25’. Οι Τούρκοι αντέδρασαν αρχικά με Ντάνστον και Μίτσιτς (61-65), με το τρίποντο του Ιβάνοβιτς να στέλνει τη διαφορά στο +7 (61-68), στο 29’. Στον εναπομείναντα χρόνο, οι γηπεδούχοι έσφιξαν αμυντικά και με τον Μπράιαντ μείωσαν στο -3 (65-68), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με το καλάθι και φάουλ του Μίτσιτς, η Εφές ισοφάρισε (68-68) στο ξεκίνημα της τέταρτη περιόδου, ωστόσο με τα μεγάλα σουτ των Κάλινιτς και Λαζάρεβιτς, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +7 (74-81), στο 37’. Με απανωτές άμυνες και τον Μίτσιτς, οι Τούρκοι μείωσαν στον πόντο (80-81), στα 40’’ πριν τη λήξη. Ακολούθησε ένα μεγάλο καλάθι του Κάλινιτς για το +3 (80-83), στα 15,7’’. Στην επόμενη επίθεση, ο Μίτσιτς μείωσε στον πόντο (82-83), με τον Κάλινιτς να κάνει 0/2 από τη γραμμή στα 10’’, με τον γκαρντ της Εφές να κάνει 2/2 στα 0,9’’ και να δίνει τη νίκη με το τελικό 84-83.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 43-46, 65-68, 84-83

Εφές-Ερυθρός Αστέρας 84-83