Euroleague

Θρίαμβος της Φενέρ στο ντέρμπι με… υπογραφή Καλάθη και Παπαγιάννη!

Με μεγάλα και καθοριστικά καλάθια των Παπαγιάννη και Καλάθη στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Φενέρμπαχτσε νίκησε 89-84 στο ντέρμπι την Εφές!

Με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και κομβικούς τους Γιώργο Παπαγιάννη και Νικ Καλάθη, η Φενέρμπαχτσε επικράτησε 89-84 της Εφές, στο ντέρμπι της Ευρωλίγκας.

Με καλάθι του διεθνούς σέντερ η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους πέρασε μπροστά, ενώ το τρίποντο του διεθνούς γκαρντ την πήγε στο +7 (82-87), στα 29’’ πριν τη λήξη, κλειδώνοντας ουσιαστικά το ροζ φύλλο.

Αυτή ήταν η τέταρτη σερί νίκη για τη Φενέρ με τον Σάρας στον πάγκο, που την έστειλε στο 10-7. Στον αντίποδα, η Εφές υπέστη την τέταρτη σερί της ήττα, με αποτέλεσμα να υποχωρήσει στο 7-10.

Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Νάιτζελ Χέιζ με 24 πόντους. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Νικ Καλάθη με 17 πόντους και 8 ασίστ, ενώ ο Γιώργος Παπαγιάννης είχε 12π. και 5 ριμπάουντ.

Από την ομάδα του Ερντέμ Τσαν, ξεχώρισε ο Σέιν Λάρκιν με 28 πόντους, ενώ 19π. με 7 ριμπάουντ είχε ο Νταν Οτούρου.

Με «σπασμένα φρένα» μπήκαν και οι δύο ομάδες στο ντέρμπι, με το σκορ να πηγαίνει στα… ύψη και χάρη στους Λάρκιν και Ντάουμ η Εφές να ξεφεύγει στο +5 (25-20), στο 8’. Στο τελευταίο δίλεπτο, η Φενέρ έβγαλε αντίδραση με μπροστάρη τον Καλάθη και ισοφάρισε σε 29-29, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το ματς και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Τζόουνς και Οτούρου να στέλνουν τους γηπεδούχους στο +8 (44-36), στο 15’. Στη συνέχεια, η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πίεσε περισσότερο με Μότλι και Παπαγιάννη, ενώ καλάθι του Μπιμπέροβιτς στην εκπνοή διαμόρφωσε το 52-47 του πρώτου ημιχρόνου.

Με σερί 4-0 μπήκε στο δεύτερο μέρος η Φενέρ μειώνοντας στον πόντο (52-51), με τον Λάρκιν να απαντά με ένα προσωπικό 7-0, για το νέο +8 (59-51) της Εφές, στο 24’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πλησίασαν ξανά στον πόντο (61-60), με τον Αμερικανό να απαντά ξανά για το +6 (68-62), στο 27’. Ωστόσο, τα τελευταία λεπτά ανήκαν στο σύνολο του Σάρας, το οποίο με πρωταγωνιστή τον Γκούντουριτς έκανε σερί 7-0 και έκλεισε την τρίτη περίοδο μπροστά (68-69).

Η Εφές ανέκτησε το προβάδισμα (72-69) στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με τον Μπιμπέροβιτς να ισοφαρίζει (74-74), στο 32’. Στη συνέχεια, η Φενέρ πήρε τον έλεγχο μέσα από την άμυνά της και με Γουίλμπεκιν και Καλάθη πήγε στο +4 (78-82), στο 36’. Ο Οτούρου ισοφάρισε (82-82), με τον Παπαγιάννη να βάζει ξανά μπροστά τους φιλοξενούμενους και το τρίποντο του Καλάθη να τους στέλνει στο +5 (82-87), στα 29’’ πριν τη λήξη. Η ομάδα του Σάρας έβγαλε την επόμενη άμυνα, ο Γκούντουριτς κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ από τον Οτούρου και η Φενέρμπαχτσε πήρε τη νίκη με το τελικό 84-89.

Τα δεκάλεπτα: 29-29, 52-47, 68-69, 84-89