Euroleague

Με… φόρα από τον Ολυμπιακό, «πάτησε» τη Μονακό η Εφές

Νέα επιβλητική εμφάνιση από την Εφές, η οποία συνέτριψε 98-77 τη Μονακό και πανηγύρισε την 3η συνεχόμενη νίκη της.

Πήρε… φόρα η Εφές, που «πάτησε» τη Μονακό (98-77) στην Κωνσταντινούπολη, δύο ημέρες μετά την άνετη νίκη της επί του Ολυμπιακού.

Έτσι, η ομάδα του Αταμάν πανηγύρισε το 3ο συνεχόμενο ροζ φύλλο στην Ευρωλίγκα και ανέβηκε στο 5-6.

Κορυφαίοι για τους πρωταθλητές Ευρώπης οι Μπομπουά (17 πόντοι, 7 ασίστ), Λάρκιν (14 πόντοι, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα) και Μοερμάν (14 πόντοι, 7 ριμπάουντ).

Από την άλλη, η «σταχτοπούτα» της διοργάνωσης υπέστη 2η διαδοχική ήττα και υποχώρησε στο 5-6. Διακριθέντες για τους φιλοξενούμενους οι Μοτιεγιούνας (21 πόντοι) και Λι (18 πόντοι). Σε πειθαρχικό παράπτωμα υπέπεσε ο Μάικ Τζέιμς.

Η Εφές μπήκε
με… φόρα από το παιχνίδι με τον Ολυμπιακό και με τους Μπομπουά, Πλάις να εκτελούν, απέκτησε «αέρα» 9 πόντων (15-6 στο 5’). Οι Τούρκοι απομακρύνθηκαν ακόμα περισσότερο (20-9 στο 7’), ωστόσο η Μονακό ψαλίδισε τη διαφορά με το φινάλε της περιόδου (24-20).

Το 2ο δεκάλεπτο ήταν ένα επιθετικό κρεσέντο των γηπεδούχων, που ξεδίπλωσαν τις αρετές τους και ξέφυγαν ακόμα περισσότερο. Πετρούσεφ και Μοερμάν μπήκαν στην εξίσωση και οδήγησαν την ομάδα τους σε επιμέρους 22-9, που την έφερε στο +15 (46-31 στο 17’). Το ημίχρονο έκλεισε με τους πρωταθλητές Ευρώπης να έχουν διαφορά 18 πόντων (58-40).

Με τον Λι να παίρνει μπρος στην αρχή της 3ης περιόδου, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 12-0 και μείωσαν στο -6 (60-54 στο 24’). Η απάντηση της Εφές ήρθε με 9-0, που την έφερε στο +15 (69-54 στο 27’), ενώ έκλεισε το δεκάλεπτο με +12 (73-61).

Η Μονακό επιχείρησε μια επική ανατροπή στην 4η περίοδο, με τον Μοτιεγιούνας να νικάει κατά κράτος τους αντίπαλους ψηλούς (81-75 στο 35’). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα και με σερί 15-0, σφράγισαν την επικράτησή τους (96-75). Το τελικό 98-77 χάρισε τη 2η συνεχόμενη νίκη στην ομάδα του Αταμάν.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 58-40, 73-61, 98-77.

Εφές-Μονακό 98-77