Euroleague

«Λύγισε» την Μπάγερν και την έστειλε στην Μπαρτσελόνα η Εφές!

Σημαντικό βήμα για την 5η θέση έκανε η Αναντολού Εφές, επικρατώντας της Μπάγερν Μονάχου, οι οποία είναι οριστικά 8η.

Παρά την απουσία των Μίτσιτς και Μπομπουά, η Εφές ήταν ανώτερη από την Μπάγερν, την οποία νίκησε 81-76, σε εξ αναβολής ματς της 19ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας.

Με το ροζ φύλλο αυτό, οι Τούρκοι πήγαν στο 16-11 και βρίσκονται πολύ κοντά στην κατάληψη της 5ης θέσης. Από την άλλη, οι Βαυαροί υποχώρησαν στο 13-14 και θα είναι οριστικά 8οι που σημαίνει ότι στα playoffs θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα.

Κορυφαίος της ομάδας του Αταμάν, που είχε 15 επιθετικά ριμπάουντ, ήταν ο Λάρκιν με 20 πόντους, με τον Μοερμάν να προσθέτει 17π. και τον Σίμον να είχε 13π.

Από το σύνολο του Τρινκιέρι, ξεχώρισαν οι Ρούμπιτ και Σίσκο με 15π. και 11π. αντίστοιχα.

Από νωρίς είχε τον έλεγχο η Εφές, με τον ορεξάτο Λάρκιν να την στέλνει στο νταμπλ σκορ (16-8), στα πρώτα πέντε λεπτά. Η αντίδραση της Μπάγερν ήρθε με Λούτσιτς και Χάντερ, οι οποίοι έριξαν τη διαφορά στον πόντο (20-19), στο 7’. Ωστόσο, στον εναπομείναντα χρόνο, οι γηπεδούχοι έκαναν επιμέρους σκορ 9-2, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +7 (28-21).

Με την ίδια… φόρα μπήκε η ομάδα του Αταμάν και στο δεύτερο δεκάλεπτο, φτάνοντας στο +12 (35-23) και διατηρώντας τη διψήφια διαφορά (38-28), μέχρι το 14’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Βαυαροί έδειξαν… σφυγμό στο ματς, μειώνοντας στο -5 (42-37), με τη διαφορά αυτή να μένει μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (44-39).

Το τρίποντο του Σίμον έδωσε «αέρα» +8 (44-39) στην Εφές, στην αρχή του δεύτερου μέρους, με την Μπάγερν να απαντά ξανά και να πλησιάζει στο καλάθι (51-49), στο 24’. Ο Λάρκιν έδωσε στους γηπεδούχους νέα… ανάσα (59-52), με τον Χίλιαρντ να υπογράφει την ισοφάριση (59-59), στο 28’. Στα τελευταία λεπτά, ο Πλάις κουβάλησε επιθετικά τους Τούρκους, οι οποίοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +5 (67-62).

Η Εφές είχε τον έλεγχο και στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο +10 (77-67), στο 35’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, η ομάδα του Αταμάν έκανε «πάρτι» στα επιθετικά ριμπάουντ και παρά την αντίδραση των Γερμανών, έφτασε στη νίκη με το τελικό 81-76.

Τα δεκάλεπτα: 28-21, 44-39, 67-62, 81-76

Εφές-Μπάγερν 81-76