Euroleague

Αγχώθηκε κόντρα στη Ζαλγκίρις αλλά επέστρεψε στις νίκες πριν το ΣΕΦ η Εφές

Παρά το γεγονός ότι αντιμετώπισε αρκετές δυσκολίες κόντρα στην πολύ μαχητική Ζαλγκίρις, η Εφές πήρε τη νίκη με 80-70, λίγα 24ωρα πριν αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό στο ΣΕΦ.

Επέστρεψε στις νίκες και έρχεται με ανεβασμένη ψυχολογία στο ΣΕΦ η Εφές.

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης επικράτησε δυσκολότερα από ότι δείχνει το τελικό 80-70 της Ζαλγκίρις στην Κωνσταντινούπολη για την 22η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, έχοντας ξανά για πρωταγωνιστή της τον Γουίλ Κλάιμπερν και επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα μετά από τις δύο διαδοχικές ήττες κόντρα σε Μπάγερν και Μπασκόνια. Έτσι, θα έρθει με ανεβασμένη ψυχολογία στη χώρα μας, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό την ερχόμενη Παρασκευή (3/2, 21:00).

Από την άλλη, παρά την καλή της εμφάνιση και το γεγονός ότι το πάλεψε μέχρι τέλους, η Ζαλγκίρις γνώρισε τη 10η ήττα της στη φετινή διοργάνωση, πέφτοντας στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κλάιμπερν (19π, 7 ριμπ.), Ντάνστον (12π, 5 ριμπ) και Μίτσιτς (11π, 5 ασ.), ενώ για τους ηττημένους δεν ήταν αρκετή η εντυπωσιακή εμφάνιση του Μπρασντέικις (25π, 3 ριμπ, 3 ασ.)

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τη Ζαλγκίρις να προηγείται με 4-0 και με την Εφές να βρίσκει τα πατήματά της, ισοφαρίζοντας σε 8-8. Με τον Μπρασντέικις να φτάνει τους 8 προσωπικούς πόντους από το 6ο κιόλας λεπτό του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι πήραν μικρό προβάδισμα (12-16), πριν οι Μπράιαντ και Κλάιμπερν σκοράρουν για το 16-16 της πρώτης περιόδου.

Εφές-Ζαλγκίρις 80-70

Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν «χέρι-χέρι» στο σκορ και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους Λάρκιν και Κλάιμπερν να σκοράρουν με τρίποντα για το 24-19 υπέρ της Εφές, πριν ο Μπράιαντ εκτοξεύσει τη διαφορά στους 8 (29-21 στο 15’). Μάλιστα, εμ τον Κλάιμπερν να έχει πάρει… φωτιά επιθετικά, η ομάδα του Αταμάν προηγήθηκε για πρώτη φορά και με +10 (33-23), διαφορά που διατήρησε μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου (38-28).

Ο Κλαίμπερν με τρίποντο έκανε το 41-28 με την έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως η Ζαλγκίρις βρήκε αντίδραση, φτιάχνοντας σερί 10-0 με πρωταγωνιστές τους Μπρασντέικις και Ουλανόβας, μειώνοντας σε 41-38, στο 34’. Η Εφές απάντησε με δικό της σερί 12-2, μπαίνοντας ξανά στη θέση του οδηγού, με τους Πολονάρα και Ντίμσα να σκοράρουν από πλευράς φιλοξενούμενων, για το 55-49.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους του Μπομπουά και δύο ακόμα του Ζίζιτς, η Εφές επανέφερε σε διψήφια επίπεδα (63-53) την υπέρ της διαφορά στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου και με όπλο της την πολύ καλή της άμυνα διατηρούσε «διαφορά ασφαλείας», ενώ όταν ο Μίτσιτς έβαλε τρίποντο για το 72-61, όλα έμοιαζαν να τελειώνουν. Ωστόσο, οι Λιθουανοί βρήκαν τρόπο να επιστρέψουν ξανά για το 72-68 στο 38’, πριν οι Λάρκιν, Κλάιμπερν και Μπομπουά βάλουν… τα πράγματα στη θέση τους, διαμορφώνοντας το τελικό 80-70.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 38-28, 55-49, 80-70