Euroleague

Το έκανε θρίλερ η Εφές, αλλά… έπιασε τη Ζάλγκιρις!

Μετά από «θρίλερ στην τέταρτη περίοδο, η Εφές νίκησε στην Κωνσταντινούπολη 86-82 τη Ζάλγκιρις Κάουνας για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πήρε την τρίτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Σε ένα ματς που φαινόταν εύκολο, η Εφές Αναντολού νίκησε στην Κωνσταντινούπολη μόνο 86-82 τη Ζάλγκιρις Κάουνας για την έβδομη αγωνιστική της Ευρωλίγκας κι οι δυο ομάδες βρέθηκαν στο στο 3-4 ρεκόρ στη βαθμολογία.

Οι Τούρκοι έφτασαν σε διψήφιες διαφορές στις τρεις πρώτες περιόδους, όμως στην τέταρτη τα συνεχόμενα τρίποντα των Λιθουανών τους έδωσαν κι ένα προβάδισμα με +1, το ματς μετατράπηκε σε ντέρμπι, όμως η μεγαλύτερη κλάση των γηπεδούχων τους έδωσε τη νίκη στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Κλάιμπερν με 20, Τόμπσον με 17, Λάρκιν με 14 και Ουίλις, Τζόουνς με 11 πόντους. Για τους Λιθουανούς, ξεχώρισαν οι Εβανς με 20, Σμιτς με 16, Ντίμσα με 15 και Χέιζ με 13 πόντους.

To ματς
Η Ζάλγκιρις προηγήθηκε 5-2 και 10-4 με πρωταγωνιστή τον Χέιζ. Η μεγάλη αστοχία των Τούρκων διατηρούσε το +6 για τους Λιθουανούς, με τον Ντίμσα να φέρνει το 6-14. Εκεί, η δις πρωταθλήτρια Ευρώπης βρήκε τις λύσεις και, με πρωταγωνιστή τον Κλάιμπερν, έκανε 7-0 σερί και μείωσε 13-14 στην ολοκλήρωση του πρώτου δεκάλεπτου.

Οι Αμερικανοί της Εφές με 4-0 σερί στην έναρξη της δεύτερης περιόδου έφεραν το +3 για τους Τούρκους. Ένα σερί 8-0 της Εφές με πρωταγωνιστή τον Τόμπσον έφερε το 25-16 για την ομάδα του Τσαν, η οποία διατηρούσε το +5 με +8 στα σερί των πρωταθλητών Λιθουανίας. Ο Λάρκιν άρχισε να «ξυπνά» και βοήθησε σε σερί 8-0 για το +13 των γηπεδούχων σε μια κακή άμυνα των φιλοξενούμενων στην περιφέρεια, με τον Αμερικανό γκαρντ να ολοκληρώνει στο 38-26 το ημίχρονο. Η Εφές είχε 8/11 βολές κι 24 ριμπάουντ, ενώ η Ζάλγκιρις είχε 3/13 τρίποντα και 13 ριμπάουντ.

Τα δυο συνεχόμενα τρίποντα των Τούρκων στην έναρξη της τρίτης περιόδου έφεραν το +18 για την Εφές κι αυτό του Τόμπσον το +15 για την πρωταθλήτρια Τουρκίας. Ο Σμιτς βοήθησε σε ένα 6-0 των Λιθουανών για το -9 κι ένα νέο 5-0 της Εφές έφερε το 51-46 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Ένα απίθανο σερί 8-0 της Ζάλγκιρις στην έναρξη της τέταρτης περιόδου έφερε το 53-54 για τους φιλοξενούμενους με τα συνεχόμενα τρίποντα. Η Εφές απάντησε με τα δικά της τρίποντα για το 9-0 σερί και το 62-54. Τα συνεχόμενα τρίποντα εκατέρωθεν έφεραν το 65-59 για την Εφές, με τον Ουίλις να πρωταγωνιστεί με δύο σερί τρίποντα για το 68-61. Τα τρία σερί τρίποντα της Ζάλγκιρις, τα δύο από τον Εβανς, μείωσαν σε 72-70 στα 1’46’’.

Στο 74-70, ένα σερί 6-0 της Ζάλγκιρις έφερε το 74-76, αλλά ο Κλάιμπερν ισοφάρισε σε 76-76. Τα τρίποντα των Σμιτς και Μπομπουά έφεραν το 79-79 στα 2’03’’. Η βολή του Εβανς έφερε το 79-80, όμως το «κρεσέντο» των τριπόντων συνεχίστηκε για την Εφές, με τον Λάρκιν να κάνει το 82-80. Ο Ουλανόβας έκανε το 82-82, όμως με 4-0 σερί η Εφές έκανε το 86-82 στα 9’’ και πήρε το ροζ φύλλο.

Τα δεκάλεπτα: 13-14, 38-26, 51-46, 86-82