Euroleague

«Πάτησε» την Εφές με… μαέστρο Καμπάτσο ο Ερυθρός Αστέρας!

Με έναν «μαγικό» Φακούντο Καμπάτσο, ο Ερυθρός Αστέρας συνέτριψε 94-75 την Εφές, που έπαιξε χωρίς Μίτσιτς-Λάρκιν, υπερκαλύπτοντας και το -13 της ήττας στην Κωνσταντινούπολη!

Χόρεψε… ταγκό την Εφές ο Ερυθρός Αστέρας!

Με τον Φακούντο Καμπάτσο να κάνει… όργια, οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν 94-75 την ομάδα του Αταμάν στο Βελιγράδι, υπερκαλύπτοντας μάλιστα και το -13 (72-59) της ήττας τους στην Πόλη.

Στο 12-15 ανέβηκαν οι Σέρβοι, διατηρώντας τις ελπίδες τους για την οκτάδα, με τους back-to-back πρωταθλητές Ευρώπης να υποχωρούν στο 13-13, αφού τους κόστισαν και οι μεγάλες απουσίες των Μίτσιτς και Λάρκιν.

Ο Αργεντινός γκαρντ τελείωσε το ματς με 22 πόντους και 7 ασίστ, με τον Ντόμπριτς να προσθέτει 15π.

Από την ομάδα του Αταμάν, ο οποίος αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή στο 35’, πρώτος σκόρερ ήταν ο Ζίζιτς με 16 πόντους. Άλλους 15π. είχε ο Μπομπουά, ο οποίος αποχώρησε τραυματίας δύο λεπτά πριν από τη λήξη.

Φορτσάτο ξεκίνημα από την Εφές, η οποία είχε από νωρίς το προβάδισμα, φτάνοντας στο +8 (9-17), στο 5’. Στη συνέχεια, ο Ερυθρός Αστέρας βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά ο Κλάιμπερν διατηρούσε το προβάδισμα των φιλοξενούμενων, οι οποίοι έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +5 (20-25).

Με τον Αμερικανό πρωταγωνιστή και στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, η ομάδα του Αταμάν πήγε ξανά στο +8 (26-34), στο 13’. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την αντεπίθεσή τους με Καμπάτσο, Πετρούσεφ και Νέντοβιτς για την ανατροπή και το +4 (40-36), στο 16’. Η Εφές απάντησε και πέρασε προσωρινά μπροστά (41-42), με τον Καμπάτσο να παίρνει… μπρος και να στέλνει τους γηπεδούχους στα αποδυτήρια με το +4 (49-45),

Με σερί 6-0 μπήκε ο Ερυθρός Αστέρας στο δεύτερο μέρος για το +10 (55-45), στο 22’. Στη συνέχεια, ο ρυθμός του παιχνιδιού ανέβηκε κατακόρυφα, καθώς αρχικά οι Εμπάι και Μπομπουά «ζεστάθηκαν» από την περιφέρεια και με τη βοήθεια του Μπράιαντ, η Εφές πέρασε μπροστά (66-67), στο 29’. Ωστόσο, στο τέλος «μίλησε» ο Πετρούσεφ και έτσι οι γηπεδούχοι έκλεισαν την τρίτη περίοδο με το υπέρ τους 68-67.

Το τρίποντο του Μπράιαντ έδωσε το προβάδισμα στην Εφές στην αρχή του τέταρτου δεκάλεπτου, με τον Καμπάτσο να σπρώχνει τον Ερυθρό Αστέρα σε σερί 10-0, για το +8 (78-70), στο 34’. Λίγο αργότερα, ο Αταμάν αποβλήθηκε με δεύτερη τεχνική ποινή ο Αταμάν, με τους «ερυθρόλευκος» να κάνουν… πάρτι και να εκτοξεύουν τη διαφορά στο +17 (91-74), στο 38’. Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά με τους Σέρβους να παίρνουν τη νίκη με το τελικό 94-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 49-45, 68-67, 94-75