Euroleague

Έσπασε το… ρόδι με υπογραφή Τζέιμς η Μονακό!

Με έναν... σεληνιασμένο Μάικ Τζέιμς και μεγάλα σουτ στα τελευταία λεπτά από Μπράουν και Ντιάλο, η Μονακό επικράτησε 82-76 του Ερυθρού Αστέρα, για την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα!

Χαμογέλασε στο Βελιγράδι η Μονακό!

Ο… νέος Κέμπα Γουόκερ έκανε το ντεμπούτο του, αλλά ο «παλιός» Μάικ Τζέιμς βγήκε μπροστά για την ομάδα του Πριγκιπάτου, βάζοντας την… υπογραφή του για τη νίκη (82-76) επί του Ερυθρού Αστέρα, που ήταν η πρώτη στη φετινή Ευρωλίγκα.

Με 18 πόντους και 11 ασίστ τελείωσε το ματς ο Τζέιμς, ενώ ο Ντιάλο είχε 12π., πετυχαίνοντας μάλιστα και ένα καθοριστικό σουτ στο τέλος. Ο Κέμπα Γουόκερ αγωνίστηκε για 10:19’’, έχοντας 2 πόντους (2/2 βολές), 2 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Από τους «ερυθρόλευκους», που υποχώρησαν στο 1-2, ξεχώρισαν οι Γκιεντράιτις και Νέντοβιτς με 20π. και 15π. αντίστοιχα.

Με τον ορεξάτο Τζέιμς, η Μονακό μπήκε καλύτερα και είχε το προβάδισμα (7-11), στο πρώτο πεντάλεπτο. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο Γκιεντράιτις πήρε… φωτιά έξω από τα 6,75μ. και με τον Νέιπιερ να μπαίνει «ζεστός» από τον πάγκο ο Ερυθρός Αστέρας έτρεξε επιμέρους σκορ 16-3, κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο +9 (23-14).

Ένας… δαιμονισμένος Τζέιμς μπήκε στο δεύτερο δεκάλεπτο, δίνοντας ώθηση στη Μονακό να κάνει την ανατροπή (29-31), στο 15’. Ο Ερυθρός Αστέρας ανέβασε στροφές, αλλά οι φιλοξενούμενοι διατηρούνταν μπροστά (37-38), μέχρι το 18’. Ωστόσο, το τελευταίο δίλεπτο ανήκε ολοκληρωτικά στους «ερυθρόλευκους», οι οποίοι με Νέντοβιτς και Μπολομπόι έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με σερί 7-0 και στο +6 (44-38).

Με Οκόμπο και Μπράουν η Μονακό έκανε την ανατροπή (44-45), στην αρχή του δεύτερου μέρους. Ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια (53-52), μέχρι το 25’. Η απάντηση των φιλοξενούμενων ήρθε από τον Τζέιμς για το +5 (53-58), για να ακολουθήσει μία άτυπη μονομαχία Μπολομπόι-Χολ και το σκορ του τρίτου δεκάλεπτου να διαμορφώνεται στο 63-64.

Με πρωταγωνιστές τους Νέντοβιτς και Χάνγκα, ο Ερυθρός Αστέρας πήγε στο +4 (70-66), στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Η επιστροφή της Μονακό είχε την… υπογραφή των Οκόμπο και Τζέιμς, για το +4 (70-74), το οποίο διατήρησε μέχρι το 37’. Οι «ερυθρόλευκοι»… ξεκόλλησαν με τις βολές του Γκιεντράιτις, με τους Μπράουν και Ντιάλο να στέλνουν τους φιλοξενούμενους στο +7 (72-79), στο 39’. Στην ουσία, η Μονακό «κλείδωσε» τη νίκη που ήρθε με το τελικό 76-82.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-38, 63-64, 76-82