Euroleague

Μονακό ανατροπής και οκτάδας στο Βελιγάδι

Με τεράστια ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, η Μονακό νίκησε 91-80 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και μπήκε ξανά στο «κόλπο» για την προνομιούχο οκτάδα.

Η Μονακό με ανατροπή, ιδιαίτερα στην τέταρτη περίοδο, νίκησε 91-80 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι για την 25η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 12-12 με ένα ματς λιγότερο, πλησιάζοντας την προνομιούχο οκτάδα και αφήνοντας τους Σέρβους στο 8-14 με τρία ματς λιγότερα και με έξι ήττες στα τελευταία επτά ματς και χαμηλά στη βαθμολογία.

Οι πρωταθλητές της Αδριατικής Λίγκας έφτασαν στο +17 στη δεύτερη περίοδο, όμως οι Μονεγάσκοι ισοφάρισαν στη λήξη του τρίτου δεκάλεπτου και με τρία διαφορετικά σερί στην τέταρτη, έφτασαν στο +10 και στην τελική επικράτηση.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Μοτεγιούνας με 20 και Μπέικον με 17 πόντους. Για τους «ερυθρόλευκους», ξεχώρισαν οι Χόλινς με 19, Ιβάνοβιτς με 15 και Ντόμπριτς με 13 πόντους.

Ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε 30 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωταγωνιστή τον Χόλινς και εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη ενέργειας της Μονακό. Έτσι, οι Σέρβοι διατήρησαν ένα διψήφιο προβάδισμα και έφτασαν στο +10 στην ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου με 11/16 δίποντα και 8/14 τρίποντα.

Η Μονακό βρήκε ενέργεια στην αρχή της τρίτης περιόδου και μείωσε στο -2 στη λήξη της τρίτης περιόδου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, με πολλά σερί οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς, με πρωταγωνιστές τους Μοτεγιούνας και Μπέικον, έφτασαν σε διψήφιες διαφορές και στην τελική επικράτηση.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 30-19, 52-42, 64-64, 80-91

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 4 (5 ασίστ), Μίτροβιτς, Λάζιτς 7 (2), Κάλινιτς 7 (2/4 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Ντόμπριτς 13 (1/6 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 2/3 βολές, 4 ριμπάουντ), Χόλινς 19 (4/4 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές), Ιβάνοβιτς 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρκοβιτς, Ουάιτ 6 (2), Κούζμιτς 7, Τσίρμπες 2

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Λι 7 (1), Μπέικον 17 (7/11 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Τόμας 8 (1), Ντιαλό 9 (3/5 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 0/3 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Μοτιεγιούνας 20 (3/7 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 5/7 βολές, 6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ουαταρά 8 (2), Φέιγ, Άντζουσιτς 8 (1/1 τρίποντο, 5/5 βολές), Χολ 4, Τζέιμς 10 (2/3 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 6 ασίστ)