Euroleague

Πέρασε από το Βελιγράδι η Μπαρτσελόνα και… φρέναρε τον Ερυθρό Αστέρα

Έχοντας χτίσει μία διψήφια διαφορά από το δεύτερο δεκάλεπτο, η Μπαρτσελόνα νίκησε 85-76 τον Ερυθρό Αστέρα, μέσα στο Βελιγράδι.

Μία κυρίαρχη Μπαρτσελόνα από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά, δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα, τον οποίο νίκησε 85-76, μέσα στο Βελιγράδι.

Στο 17-8 πλέον οι «μπλαουγκράνα», ενώ από την άλλη οι «ερυθρόλευκοι» υποχώρησαν στο 10-15.

Κορυφαίος των Καταλανών ήταν ο Μπριθουέλα με 20 πόντους και 6/7 τρίποντα, με τον Βέσελι να προσθέτει 16π. και 8 ριμπάουντ και τον Λαπροβίτολα άλλους 12π.

Από την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου, πρώτος σκόρερ ήταν ο Νέντοβιτς με 21 πόντους, ενώ νταμπλ-νταμπλ έκανε ο Μπολομπόι με 12π. και 10 ριμπάουντ.

Μετά το κλειστό πρώτο πεντάλεπτο (8-9), η Μπαρτσελόνα πήρε τον έλεγχο και ξέφυγε στο +7 (10-17), στο 8’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με τον Νέντοβιτς και έριξε τη διαφορά στον πόντο (17-18), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τον «ζεστό» Μπριθουέλα οι Καταλανοί μπήκαν φουριόζοι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 2-12, ξέφυγαν στο +11 (19-30). Οι «ερυθρόλευκοι» έβγαλαν αντίδραση και έριξαν τη διαφορά σε μονοψήφια τιμή (28-36), στο 15’. Όμως, με έναν ασταμάτητο Βέσελι στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι πήραν τα ηνία και πήγαν στα αποδυτήρια με το +13 (32-45).

Με μπροστάρη τον Πάρκερ η Μπαρτσελόνα έστειλε αρχικά τη διαφορά στο +17 (34-51), στην αρχή του δεύτερου μέρους, ενώ με τον Μπριθουέλα πήγε στο +18 (40-58), στο 25’. Μέσα από την άμυνα και τον Νέντοβιτς ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε αντίδραση και μείωσε (49-59), αλλά στο τελευταίο λεπτό οι φιλοξενούμενοι απάντησαν και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +13 (51-64).

Η Μπαρτσελόνα διατηρούσε τον ίδιο ρυθμό και τη διψήφια διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος της τέταρτης περιόδου (62-75) και παρά την αντίδραση της ομάδας του Γιάννη Σφαιρόπουλου (71-79), πήρε τη νίκη με το τελικό 76-85.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 32-45, 51-64, 76-85