Euroleague

Έχασε την ευκαιρία στο Βελιγράδι ο Ολυμπιακός

Τα πολλά λάθη στο Βελιγράδι κόστισαν στον Ολυμπιακό την ήττα 87-79 από τον Ερυθρό Αστέρα και έτσι παράλληλα έχασε την ευκαιρία να «κλειδώσει» την πρωτιά.

Στην… αναμονή έβαλε ο Ολυμπιακός την πρωτιά στην Ευρωλίγκα!

Οι Πειραιώτες έκαναν 19 λάθη στο Βελιγράδι, γνωρίζοντας την ήττα 87-79 από τον ήδη αποκλεισμένο Ερυθρό Αστέρα.

Στο 23-10 υποχώρησε η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, ενώ από την άλλη οι Σέρβοι πήγαν στο 16-17.

Πρώτος σκόρερ ο Βεζένκοφ με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ, ενώ καλή εμφάνιση και από τον Γουόκαπ με 15π., 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Κορυφαίος για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς ήταν ο Καμπάτσο με 20 πόντους και 8 ασίστ, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Χόλαντ, ο οποίος τελείωσε το ματς με 17π., ενώ στη σεζόν έχει κατά μέσο όρο 3,2π.!

Με τους Φαλ, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκίνησε ο Ολυμπιακός. Εξαιρετική αρχή από τους «ερυθρόλευκους» του Πειραιά, οι οποίοι είχαν από νωρίς το προβάδισμα και χάρη στην καλή κυκλοφορία και τους ορεξάτους Γουόκαπ και Βεζένκοφ, ξέφυγαν στο +7 (8-15), στο 4’. Ο Βιλντόσα κρατούσε επιθετικά τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά με τους Κάναν και Παπανικολάου να μπαίνουν στον… χορό έξω από τα 6,75μ., η διαφορά πήγε στο +11 (17-28), στο 7’. Ωστόσο, στα επόμενα λεπτά οι Πειραιώτες έκαναν λάθη, με τους Καμπάτσο και Πετρούσεφ να αντιδρούν και να ρίχνουν τη διαφορά (26-30), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Ο ρυθμός του ματς ήταν πιο χαμηλός στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου, αλλά μέσα από την άμυνά του ο Ολυμπιακός συντηρούσε το +5 (33-38), μέχρι το 15’. Ωστόσο, στη συνέχεια οι Πειραιώτες έκαναν εύκολα λάθη, χάνοντας εντελώς τον ρυθμό τους και στις δύο πλευρές του παρκέ. Έτσι, ο Ερυθρός Αστέρας αντέδρασε και κάνοντας επιμέρους σκορ 10-1 με πρωταγωνιστή τον Μίτροβιτς, πήγε στο +4 (43-39), στο 18’. Η απάντηση της ομάδας του Μπαρτζώκα ήρθε με την επιστροφή των Γουόκαπ, Παπανικολάου και Φαλ στο παρκέ και με σερί 6-0, πήρε ξανά το προβάδισμα (43-45), στο 19’. Με τις βολές του Χόλαντ οι Σέρβοι ισοφάρισαν, αλλά με καλάθι του ΜακΚίσικ στην εκπνοή, οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά (45-47).

Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 87-79

Κάκιστο ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος, με πολλά λάθη και τραγικές επιλογές στην επίθεση, με τον Ερυθρό Αστέρα από την άλλη να μπαίνει… φουριόζος και με Βιλντόσα και Καμπάτσο να κάνει σερί 9-0, για το +7 (54-47), στο 24’. Στο επόμενο δίλεπτο, οι Πειραιώτες έβγαλαν κάποιες άμυνες, αλλά πέτυχαν μόλις τρεις πόντους με τον Σλούκα (54-50). Στη συνέχεια, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε με τους Πετρούσεφ και Μίτροβιτς να στέλνουν τους γηπεδούχους ακόμη και στο +9 (63-54), στο 29’. Στο τελευταίο λεπτό, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έβγαλαν αντίδραση και με τους Παπανικολάου και Βεζένκοφ έριξαν τη διαφορά (65-59), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Οι Βεζένκοφ και ΜακΚίσικ κρατούσαν επιθετικά τον Ολυμπιακό στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά στην άμυνα οι παίκτες του Μπαρτζώκα δεν μπορούσαν να σταματήσουν τον «καυτό» Χόλαντ, ο οποίος έστειλε τον Ερυθρό Αστέρα στο +9 (80-71), στο 34’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, δεν άλλαξε η εικόνα του παιχνιδιού. Οι Σέρβοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο, αφού οι Πειραιώτες έκαναν λάθη και ήταν κακοί αμυντικά και έτσι στο τέλος γνώρισαν την ήττα με σκορ 87-79.

Τα δεκάλεπτα: 26-30, 45-47, 65-59, 87-79