Euroleague

Θριάμβευσε στο ντέρμπι του Βελιγραδίου με κορυφαίο τον Λεντέι η Παρτιζάν!

Ασπρόμαυρο έβαψε το ντέρμπι του Βελιγραδίου η Παρτιζάν, η οποία επικράτησε 79-78 του Ερυθρού Αστέρα στη «Χάλα Πιονίρ», έχοντας για πρωταγωνιστή της τον Ζακ Λεντέι!

Σε ένα παιχνίδι που περιελάμβανε όλα τα χαρακτηριστικά ενός μεγάλου ντέρμπι και ήταν ανοιχτό μέχρι τα τελευταία του δευτερόλεπτα, η Παρτιζάν κατάφερε να πάρει τη μεγάλη νίκη-θρίλερ με 79-78 κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα για την 21η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, πιάνοντάς τον στη 10η θέση της βαθμολογίας (ρεκόρ 11-11).

Κορυφαίοι για τους θριαμβευτές οι Λεντέι (20π, 4/5 τρίποντα), Έξουμ (20π, 5 ασίστ) και Λεσόρ (13π, 8ριμπ), ενώ για τους ηττημένους, οι οποίοι αγωνίστηκαν ξανά χωρίς τον Καμπάτσο, ξεχώρισαν οι Βιλντόσα (26π, 4/7 τρίποντα) και Νέντοβιτς (23π).

Όπως τελείωσε το προηγούμενο ντέρμπι των δύο ομάδων έτσι ξεκίνησε και αυτό, με τον Νεμάνια Ντέντοβιτς να ευστοχεί σε τρίποντο! Η Παρτιζάν αντέδρασε στο αρχικό 6-2 του Ερυθρού Αστέρα, περνώντας μπροστά με 14-9, ενώ οι Λεντέι και Λεσόρ έδωσαν στους φιλοξενούμενους προβάδισμα 8 πόντων στο 8’ (11-19). Ωστόσο, στη συνέχεια οι γηπεδούχοι έκαναν σερί 7-1, με τον Βιλντόσα να σκοράρει με τρίποντο buzzer-beater για το 18-20 της πρώτης περιόδου.

Ένα τρίποντο του Νάναλι και ένα δίποντο του Σμαΐλαγκιτς έβαλαν τους φιλοξενούμενους μπροστά με 28-15, με τον Έξουμ να διαμορφώνει το 24-30, φτάνοντας τους 10 προσωπικούς πόντους. Νέντοβιτς και Μπέντιλ μείωσαν στον πόντο (30-31) για τον Αστέρα, με την Παρτιζάν να συνεχίζει να βρίσκει λύσεις στην επίθεση, διατηρώντας το μικρό υπέρ της προβάδισμα. Ένα τρίποντο του Μάνταρ αύξησε τη διαφορά στους 6 (34-40) και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με την ομάδα του Ομπράντοβιτς να είναι μπροστά με 8 (37-45), χάρη σε τρίποντο του Λεντέι.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τους Μίτροβιτς και Ντόμπριτς να μειώνουν σε 42-45 για τον Ερυθρό Αστέρα και με την Παρτιζάν να μένει για τρία λεπτά χωρίς να σκοράρει. Ο Έξουμ «έσπασε το ρόδι» για τους φιλοξενούμενους, σκοράροντας με τρίποντο για το 42-48, με την ομάδα του Ιβάνοβιτς να απαντά με σερί 8-2, χάρη στο οποίο μείωσε στον πόντο (50-51). Ο Λεντέι σκόραρε το τρίτο του τρίποντο στην βραδιά για το 52-57, πριν ο Βιλντόσα μειώσει σε 54-57.

Η ντερμπάρα συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με την Παρτιζάν να διατηρεί το μικρό της προβάδισμα και τον Αστέρα να προσπαθεί να παραμείνει σε «απόσταση βολής». Ο Ντόμπριτς μείωσε με τρίποντο σε 60-63, ο Λεντέι με 8 σερί δικούς του πόντους κράτησε μπροστά την ομάδα του (64-70), αλλά οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν στο κόλπο της νίκης με σερί 11-4. ωστόσο, ο Έξουμ ήταν ψύχραιμος στις βολές των τελευταίων δευτερολέπτων, με ένα buzzer-beater του Νέντοβιτς να διαμορφώνει το τελικό 78-79.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 37-45, 54-57, 78-79